Václav Cílek: Jaké bude jaro, říct nelze

13. březen 2014

Když ale rok začíná anomálně, je velká pravděpodobnost, že bude anomálně pokračovat.

„Člověka vždycky zneklidní něco anomálního, i když je to anomálně pěkné,“ říká na adresu současných teplých dnů Václav Cílek. Další vývoj si netroufá odhadovat. Připomíná ale, že „země, úroda, půda potřebují alespoň tři týdny mrazu, aby dostatečně promrzly“.


Počasí v Kalifornii ovlivňuje i to naše

V Kalifornii hrozí stoleté sucho, v Anglii jsou extrémní deště. Má to vůbec nějakou souvislost? „Když se něco anomálního děje na severní polokouli, tak se nás to týká, protože jsme jeden systém.“ Teplo u nás je tak způsobeno právě výkyvy na severní polokouli.

Čtěte také

Američané kvůli suchu přestali brát vodu jako danou samozřejmost. Větší šetření a myšlení na budoucnost nám ale podle Cílka „nehrozí“. „Naší civilizaci není dáno do vínku myslet dlouhodobě,“ stěžuje si geolog a mluví přímo o percepční krizi. Snadněji vnímáme změny dosažitelné do dvou tří let. Je to patrné i v politických programech. „Žádný politik, který chce být zvolen, neřekne: Udělám něco takového, že nám za 10 let bude líp.“


Anomálie ve společnosti

Podobně jako je anomální počasí, začíná být i anomální naše společnost. Cílek připomíná práci rusko-amerického sociologa Pitirima Sorokina. Ty tam jsou podle něj ušlechtilé vzory. „Dnes se vzorem společnosti stává vyšinutý jedinec, anomálie,“ říká.

Jaké další Sorokinovy myšlenky se podle Cílka naplňují? Čekají nás digitální požáry? Co si myslí o kybernetické hrozbě nebo digitální demenci? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: Václav Cílek , zis , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko