V Indonésii může nastat velký problém i ze zadřené třísky, říká koordinátorka českých lékařů
Cestovat po světě se dá i s poselstvím. Mezi takové lidi patří i publicistka Petra Lazáková, která na indonéském ostrově Lombok koordinuje zdravotnický a vzdělávací projekt. Jak to funguje?
Publicistka Petra Lazáková jezdí do Indonésie pravidelně. Na ostrově Lombok koordinuje dobrovolníky, kteří tam jezdí pomáhat. Jde o zdravotnickou organizaci DORRA – Doktoři pro Asii.
„Skládá z dobrovolných zdravotníků a sester, kteří tam jezdí ošetřovat pacienty v několika vesnicích, kde působí ještě jedna organizace vyučující angličtinu,“ vysvětluje a dodává: „Bylo pro nás velmi důležité jít někam, kde už něco je a my to můžeme rozšířit. V pralese na zelené louce není pomoc tak efektivní, ale tam, kde je lepší zázemí a lidé už jsou zvyklí spolupracovat, to jde snáz.“
Nejistá péče
Proč zrovna ostrov Lombok? Zdravotnictví v Indonésii prý sice funguje, ale trochu specifickým způsobem. „Každý stát se stará po svém. V Indonésii to pravda není ideální. Někteří si mohou pomoc zaplatit, ale lidé z malých vesniček se k ní nedostanou.“
„Chceme poskytnout péči právě těm. Nejde o žádné exotické nemoci, ale o malé záležitosti, ze kterých se pak mohou stát vážné problémy. S tím lze pracovat,“ říká publicistka.
Třísky i pády z motorek
Mezi takové drobné problémy patří třeba i zadřené třísky. „Náš první pacient si zadřel obyčejnou třísku na rýžovém poli. Jako spousta negramotných lidí netušil, že si ji má vyndat, ránu vymýt nebo s tím zajít k doktorovi, protože to byla větší tříska. Postupem času mu začala noha hnít a musela se amputovat.“
Jak říká Petra Lazáková, najde se spousta případů, které lze vyřešit jednoduše. „Hodně úrazů je třeba ze skútrů a my léčíme a zároveň působíme preventivně. Říkáme jim, jak se k takovým zraněním chovat,“ dodává.
Do Indonésie jezdí dobrovolní lékaři z Česka všeho věku. Nejmladším je okolo 25 let, nejstarším naopak až k 60. „Jsou to lidé, kteří se chtějí naučit něco nového po dokončení školy, nebo starší doktoři, kteří potřebují trochu vypnout a vrátit se k syrovosti své práce.“
Jaké je kouzlo indonéského ostrova? Poslechněte si ze záznamu v Archivu pořadů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.