Úžasné životy: Ota Pavel podle Slávky Kopecké

23. říjen 2022

Spisovatel Ota Pavel se zapsal do srdcí mnoha čtenářů a také rozhlasových posluchačů. Nejen, že je autorem slavných titulů, jako třeba Zlatí úhoři, Povedený tatínek a já nebo Smrt krásných srnců, ale byl také rozhlasovým sportovním reportérem. Jak osobní setkání s Otou Pavlem ovlivnilo spisovatelku Slávku Kopeckou a jaká poučení si do své vlastní tvorby odnesla? Spojoval je Buštěhrad u Kladna. Místo, kde oba prožili dětství a mládí.

Rybníky a kapry proslavil Ota Pavel ve svých povídkách. Na ryby chodil i k Novému rybníku v Buštěhradě

Spojovaly je také kořeny vycházející z místní židovské komunity. I když byl Ota Pavel o 15 let starší než Slávka Kopecká, jejich rodiny se znaly a budoucí spisovatelka i nakladatelka slýchávala veselé historky o Leo Popperovi, bonvivánském obchodním cestujícím, který byl otcem Oty Pavla. „Běhala jsem po stejných místech, bruslila na stejném rybníku, chodila sáňkovat k zámku, stejně jako Ota. I já chtěla dobýt svět sportem, podobně jako on. Na rozdíl ode mě, v tomhle směru uspěl aspoň částečně a dotáhl to až do hokejové Sparty,“ vyjmenovává podobné motivy jejich životů Slávka Kopecká.

Papír mu byl bližší než mikrofon

Ota Pavel začínal v Československém rozhlase jako sportovní redaktor. Před mikrofonem se ale nikdy necítil zcela jistý, psaný projev mu byl bližší. Od sportu vedly jeho první kroky k dráze profesionálního spisovatele.

První velký úspěch zažil s povídkovou knihou Dukla mezi mrakodrapy. I když se stala čtenářským hitem, v literárním světě nebyl Ota Pavel přijímaný s otevřenou náručí. „Sporťáci říkali, že píše moc literárně a literáti se divili, o čem by chtěl psát, když ve sportu je to 4:5, 5:4 a hotovo,“ popisuje Slávka Kopecká Pavlovy spisovatelské začátky.

Spisovatelské desatero už dopsat nestihl

Ota Pavel má ulici nedaleko domku, kde jeho rodina pobývala

„Ota o mě věděl. Vyhledal mě v redakci týdeníku Květy a přizval ke spolupráci na chystané knížce povídek z dětství s pracovním názvem Buštěhradská dráha,“ vzpomíná Slávka Kopecká na osobní setkání se slavným spisovatelem. Byla jeho spojkou, která mu zjišťovala nebo ověřovala lokální detaily v rodném Buštěhradě.Když jí koncem února 1973 poslal poštou první povídku Dlouhá míle netušila, že už mu ji nestihne vrátit.

„Byl to jeden z posledních dopisů, který Ota v životě napsal. Spisovatelské desatero, které mi slíbil, už nestihl dopsat. Fakt, že jsme načatou spolupráci nedokončili, se pro mě stal životním závazkem, abych spolu s jeho bratry pečovala o jeho odkaz. A když jsem se stala nakladatelkou, vydala jsem souborně celé jeho dílo. Jeho život nebyl až tak úžasný, musel se vyrovnat s mnoha ranami osudu. Výsledkem ale byla úžasná tvorba. K jeho knížkám se stále vracím, protože v nich nacházím věci, které jsem dřív neviděla a vidím je až dnes,“ uzavírá vzpomínku na Otu Pavla spisovatelka a nakladatelka Slávka Kopecká.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...