Úžasné životy: operní sólistka Antonie Denygrová podle Dagmar Peckové
Jedinečná hvězda českého operního nebe. Dáma, která si nebrala servítky a nehrbila se před rudou knížkou a jejími nositeli ve vzpomínkách své žačky Dagmar Peckové.
„Ta duše, ta dynamika hlasu, ten obsah tý role předanej… Když na procítěnost mnohých jejích rolí vzpomínám, mám slzy v očích,“ přiznává Dagmar Pecková.
Spojila je neprofesní náhodná schůzka
Se sopranistkou Opery Národního divadla Antonií Denygrovou ji spojila neprofesní náhodná schůzka. To prý, když si Denygrová na Peckovou po jejím představení v Karlínském divadle počkala, aby jí vymluvila vztah se svým synem.
Prý z toho nakonec byl krásný večer plný vyprávění. Z Antonie a Dagmar se staly pedagožka a žačka, dvě přítelkyně, dvě spřízněné duše. Obě dvě z neuměleckých poměrů, obě dvě s přímou povahou.
Vzor Callasové
A stejně jako hvězda Antonie Denygrové vyrostla na nahrávkách a mistrovství Marie Callasové, totéž se pedagožka snažila předat své žačce. „Naše hodiny, to nebylo 45 minut a dost. Začínaly jsme ráno, udělaly jsme si kafe, pak jsme si zazpívaly, pak jsme si poslechly různý nahrávky, většinou teda Callasový, protože ona byla její ctitelka a hodně z ní čerpala.“
„Říkala mi: Poslechni si tohle, poslechni si, jak to zpívá, nikdy nedělej koloraturu jenom proto, že tam máš hodně not a aby sis předvedla hlas. Vždycky si musíš najít nějakej psychologickej důvod, proč to ta postava takhle zazpívala,“ vzpomíná Pecková.
Související
-
Úžasné životy: hudebník a propagátor lidových písní Pavel Jurkovič podle Taťjany Medvecké
Na uznávaného učitele vzpomíná herečka, která se s ním seznámila díky představení Ententýky. Dojde nejen na úsměvné zážitky, ale i na jedinečnost jeho osobnosti.
-
Úžasné životy: Eva Pilarová podle Pavla Vítka
Eva Pilarová měla mnoho pěveckých partnerů. Jedním z nich byl i zpěvák Pavel Vítek. Z jejich vztahu učitelky zpěvu a studenta se vyvinulo přátelství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka