Úžasné životy: Pavel Jurkovič podle Taťjany Medvecké

7. červen 2020

Na uznávaného učitele, hudebníka a propagátora lidových písní vzpomíná herečka, která se s ním seznámila díky představení Ententýky. Dojde nejen na úsměvné zážitky, ale i na jedinečnost jeho osobnosti.

„Jeho průvodním rysem byla neskutečná laskavost, dobrota a smysl pro humor. A kdykoliv si zavřu oči a vyslovím jméno Pavla Jurkoviče, pokaždé se mi v duši rozhostí krásný klid a úsměv. Byl to člověk, který obohatil můj život,“ říká v Úžasných životech Taťjna Medvecká.

Byla to náhoda

Poprvé se s Jurkovičem seznámila v 80. letech, když v představení Ententýky nahradila Milenu Steinmasslovou, která odešla na mateřskou. Vzniklo tak přátelství na celý život. Scházeli se nejen pracovně, ale i soukromě.

Nejčastěji pak prý v předvánočním období, kdy Jurkovič pořádal speciální koledování, na které zval své nejbližší přátele.

Kamínky 

U všech kolegů byl vyzdvihován za svůj jedinečný přístup k dětem, kterým hudbu úspěšně předával v té nejsyrovější podobě.

„Děti vždycky bral jako partnery. S takovou vážností. Pamatuji si, jak jsme ve Viole během vystoupení rozdávali kamínky, aby na ně mohly děti hrát. Pavel měl takový rituál, že pro ně před každým představením zašel na Náplavku,“ popisuje Medvecká.

„To vám bylo úžasné. Opravdu to byla muzika! A když děti odcházely z představení, měly neskutečnou radost. A tohle Pavel uměl. Věděl, že ty nejlepší věci fungují úplně obyčejně,“ dodává herečka v dokumentu.

Pavel Jurkovič je autorem a spoluautorem mnoha učebnic a odborných publikací a zároveň držitelem několika ocenění:

  • Výroční ceny Československého rozhlasu za tvorbu pro děti (1980)
  • ocenění za zásluhy o šíření orffovských myšlenek uděleném Orffovou nadací v Mnichově (1995)
  • Cenou České hudební rady za iniciativní počiny v hudební výchově (1996)
Spustit audio

Související