Úžasné životy: Michal Pavlata podle Ondřeje Vetchého

2. říjen 2022

„Měl v sobě chlapeckost, hravost, humor, ale i zranitelnost,“ říká o svém „pavlatátovi“ jeho životní přítel a kolega z Činoherního klubu Ondřej Vetchý. Pro Pavlatu byl typický černý klobouk s šálou kolem krku a pruhované triko. Ondřej Vetchý se zasloužil o to, aby Michalův stolek v herecké šatně zůstal zachován se všemi talismany. S výkonem v rozhlasové četbě Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel uspěl v Pavlata v anketě Neviditelný herec.

S Michalem Pavlatou se potkal v Divadle E. F. Buriana, kde působil v letech 1987 až 1989. „Michal byl v té době chlapík v plné síle, příjemný a usměvavý,“ říká Ondřej Vetchý a ukazuje mi fotografii, kterou dostal od svého nejlepšího kamaráda. Na ní je Michal Pavlata v typickém černém klobouku s šálou kolem krku a v pruhovaném triku. „Alespoň takto je mi stále v šatně Činoherního klubu, nablízku.“

V šatně zůstaly talismany Michala Pavlaty

Ondřej Vetchý se mimo jiné zasloužil o to, aby Michalův stolek v herecké šatně zůstal zachován se všemi talismany a atributy, které si herec během své divadelní kariéry vystavil.

Herec a dabér Michal Pavlata v roce 2011

„Když jsem nastoupil do Činoherního klubu v roce 1989, tak jsem poprosil Vladimíra Procházku, aby do angažmá přijal i Michala Pavlatu. Přání se mi splnilo a od roku 1994 byl Michal členem divadelního souboru.“

Pavlata postupně pronikal do režijních postupů Ladislava Smočka a zvykal si na nové prostředí. Předtím dlouhodobě působil v Divadle E. F. Buriana (1969-1992) a v letech 1992–1994 byl členem Městských divadel pražských. Každá scéna měla svůj styl a režijní rukopis.

Ondřej Vetchý: Pro mě to byl „pavlatáta“

Se svým přítelem Ondřejem Vetchým si zahrál v několika úspěšných inscenacích Činoherního klubu – Pan Polštář od Martina McDonagha, Maska a tvář od Luigiho Charelliho nebo Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho. Mezi Pavlatou a Vetchým se vytvořilo silné citové pouto. Michal byl pro Ondřeje „pavlatátou“, na kterého se mohl spolehnout a který pomohl, kdykoliv to bylo nutné. A Ondřej byl synem, který mu byl v těžkých chvílích, oporou.

Michal Pavlata byl výrazná osobnost v divadelním, dabingovém i rozhlasovém světě. Měl dar psát v krátkých formátech a dát věci do souvislostí tak, aby v nich byl i morální apel. Jeho témbr měl sílu. „Já si vzpomínám, jak Michal načetl společně s Fredem Strejčkem od Oty Pavla Slzy na stoncích trávy. To mě dojalo,“ dodává Ondřej Vetchý.

Vyhrál v anketě Neviditelný herec

Pavlatův hlas vynikal i na pódiu Lyry Pragensis, kde společně s Ondřejem Vetchým účinkoval v Rackovi od Jonathana Livingstona – příběhu, který ukazuje, že hledání v životě není vždy snadné. Michal Pavlata spolupracoval s televizí i rozhlasem. S výkonem v rozhlasové četbě Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel uspěl v anketě Neviditelný herec. Byl i pedagogem na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze.

Když se 27. ledna 2017 konalo poslední rozloučení s Michalem Pavlatou, Ondřej Vetchý pro bulletin Činoherního klubu napsal: „Není snad nic šílenějšího, než se pokusit mluvit o někom tak blízkém na jeho poslední pozemské cestě.“

„Michal Pavlata byl v Činoherním klubu šťastný, to vím,“ říká na závěr našeho setkání Ondřej Vetchý.

autor: Lenka Kopecká
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...