„Už jsme v tom baletu starší. Takový jetý.“ Bratři Bubeníčkovi se chtějí věnovat choreografii
Jsou „tuplovanými“ hvězdami světového formátu. Na konec taneční kariéry se ale dívají s nadhledem. Hodlají se věnovat choreografii. A kdy se z tanečníka skutečně stává choreograf? „Když je za to zaplacený,“ glosuje jeden z bratrů.
Není významné scény, na které by nevystupovali. Není významné role, kterou by netančili. I když se mladá konkurence dere nezadržitelně vpřed. „My jsme v tom baletu starší. Už takový jetý. Nám je 41 a s kariérou už jsme skončili,“ říká Otto.
„Asi to zabalíme a budeme se věnovat choreografii,“ říkají oba svorně. Právě Jiří už s ní má dlouholeté zkušenosti. Otto zase píše hudbu a baví ho vizuální stránka představení. „Nedělám jen design, ale pomáhám bráchovi i s příběhem. Aby všechno fungovalo. Líbí se mi kreativní práce.“
Makej jako Jágr
V baletu je důležitá píle, zodpovědnost, dobrá fyzička a schopnost ledacos si odepřít. „Taky je ale strašně důležité, aby to člověk měl rád a dělal to s chutí. A s tím správným elánem,“ říká Otto. A Jiří ho doplňuje:
„Talent nestačí. Když člověk maká a dělá to naplno, je to lehčí. Rád to přirovnávám třeba k Jaromíru Jágrovi, který říká, že po tréninku ještě jde sám makat, zvedat závaží. My jsme po zkoušce jako mladí taky chodili a ještě dřeli, aby to představení dopadlo co nejlíp.“
Tanec nebo atletika?
Ale ani těžká dřina často nestačí. Prosadit se je čím dál krutější boj. „Třeba v Paříži jsou výborné tanečnice a každá druhá je geniální. Je plno tanečníků, kteří jsou dobří, ale jsou bez práce. Takže je to hodně i o štěstí.“ A taky o fyzické přípravě. „Točí se víc piruet, nohy se zvedají výš a víc se skáče. Blíží se to atletice.“
Související
-
Má vlast jako balet? Podle bratrů Bubeníčkových nejtěžší projekt, jaký kdy dělali
Československo slaví 100. výročí a Praha bude dějištěm unikátního projektu: Smetanova Má vlast ne jako koncert, ale jako balet z dílny světoznámých tanečníků.
-
Roztančila Prahu i republiku. Zrcadlo ředitelky festivalu Tanec Praha Yvony Kreuzmannové
Tanci se věnuje do roztrhání těla. Díky ní má Česko známý festival Tanec Praha. Její zásluhou je tanec vnímán jako plnohodnotná disciplína.
-
Vášnivý tanec Řeka Zorby je nezapomenutelný. Omeletky Haliny Pawlowské naplněné tancem
Omeletky jsou dnes naplněné tancem. Tento rytmický pohyb se dá v češtině vyjádřit nesčetnými výrazy. Trsat, křepčit, tvistit, házet balet a tak bychom mohli pokračovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.