Už dlouho jsem chtěl udělat něco s pražskými strašidly, říká divadelník Filip Jan Zvolský

1. srpen 2012

Po vzoru Ondřeje Suchého se prý snaží lidem „zútulňovat“ život. A to především tím, v čem se cítí být kovaný: tedy poezií a prózou. Tou správnou vodou, ve které se nejraději pohybuje, je prý psaní pro divadlo. V současnosti především pro Divadlo Apropo. Ovšem sudičky nadělily Filipovi Zvolskému do vínku celou řadu dovedností, takže je mužem mnoha profesí a nadání.

„Zjistil jsem, že když si člověk začne trochu věřit, může dokázat úplně cokoliv. Začal jsem podnikat ve všem možném a dopadlo to nakonec tak, že se moji známí obávají otevřít dveře, abych za nimi nestál já.“

Filipa Zvolského se ovšem „nebojí“ pouze přátelé. Ale i herci a studenti, mezi kterými se prý traduje, že naučit se „Zvolského“ je mnohdy mnohem horší než třeba „Shakespeara“. Samostatnou kapitolou v jeho životě ovšem hrají pohádkové bytosti a strašidla.

Strašidla od Karlova mostu

„Od studentských let jsem věděl, že chci něco dělat s pražskými strašidly. Začal jsem už tehdy shromažďovat různé příběhy a zjišťoval, kde co straší. A je toho strašně moc! Teď dokončuji sbírku pověstí, ve které je už 400 legend.“

V jeho Muzeu pražských pověstí a strašidel se můžete potkat tváří v tvář s čertem, vodníkem nebo třeba bezhlavým jezdcem. Exponáty jsou prý spíše humorné a rozhodně se nedá tvrdit, že by šlo pouze o lákadlo pro turisty, přestože je budova turisticky zajímavě situována nedalekého Karlova mostu.

Prostory v říjnu dokonce oslaví své čtvrté narozeniny. „Speciální oslavy neplánujeme, protože o měsíc později bude mít narozeniny Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy. Na podzim tedy pořádáme velké Dračí slavnosti, takže to sfoukneme všechno najednou.“

autor: Jan Sklenář
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.