Umělá inteligence už počítá i s chybami, ujišťuje odbornice a filozofka Dita Malečková
Umělá inteligence je nástroj ovládání, na to zapomínáme, říká filosofka Dita Malečková s tím, že není nutné soustředit se neustále na katastrofické vize.
Nové technologie nám umožňují obrovské možnosti neuronových sítí využívat kreativně a pro naše obohacení. Zamýšlet se ale musíme nad hranicemi a nad tím, co je skutečným rozdílem mezi technologiemi a organismy.
„Dávno už to není třeba výskyt chyby, umělá inteligence počítá i s nimi, prostě je také zahrne. Můžete tak konverzovat s naprogramovanou osobností a sledovat velmi živé reakce. Dokonce i humor,“ popisuje Malečková, která před čtyřmi roky vytvořila společně s Janem Tylem projekt Digitální filosof, kde pomocí umělé inteligence „oživili“ přední myslitele, konverzovali s nimi a ověřovali platnost „jejich nových myšlenek“.
Poznatky využili v projektu Českého rozhlasu Digitální spisovatel, povídky pro něj napsala právě umělá inteligence. Digitální spisovatel se už brzy rozšíří o další sérii, tentokrát se posluchači mohou těšit na to, jak se umělá inteligence v tandemu se současnými českými spisovateli vypořádá s žánry pohádky, mýtu nebo třeba severské krimi.
O tom, co filosofie na umělé inteligenci zkoumá nebo třeba jak se sama Malečková na sociálních sítích pohybuje, mluvila se Zuzanou Vlčkovou v pořadu Noční Mikrofórum.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.