Týden Bohumila Hrabala

24. březen 2014

V pátek 28. března uplyne 100 let od narození tohoto osobitého vypravěče.

Po celý týden vás tak na Dvojce čekají pořady tematicky zaměřené na život a dílo literárního pábitele.


Po Česku

Jak dnes vypadá pivovar, ve kterém Hrabal bydlel jako kluk? Anebo co je s chatou, do které jezdil se svou paní? Zjistěte v Odpoledni s Dvojkou v rámci cyklu Po Česku.

00902086.jpeg

Václav Žmolík vás spolu s básníkem a novinářem Jiřím Teperem vezme do míst, které měl spisovatel tak rád – do Nymburka a do Kerska.

Čeká vás i zastavení u restaurace Hájenka, u Lesního pramene anebo na místě Hrabalova posledního odpočinku, na hřbitově v Hradišťku.

Od pondělí 24. do pátku 28. března vždy od 15:15 na Dvojce.


Je jaká je

Osobně se s Hrabalem znal i přední český divadelní režisér Ivo Krobot, který inscenoval kolem 30 Hrabalových textů. V pořadu Je jaká je se proto dozvíte, jaká byla osobní setkání i vzájemná spolupráce, jak se na divadelní prkna dostávaly například Ostře sledované vlaky anebo Příliš hlučná samota. K poslechu vás zve Stáňa Lekešová.

V pátek 28. března od 11:00 na Dvojce.


Povídka

Ve vysílání zazní i dvě hrabalovské povídky: U zeleného stromu a Pábitelé. Uslyšíme je tentokrát nikoli v podání zvučných hereckých jmen, ale v jejich syrovější a autentičtější podobě z úst Jiřího Menzela a samotného autora Bohumila Hrabala.

V sobotu 29. března od 22:00 na Dvojce.

autor: rota
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.