Tváře Ljuby Hermanové. Příběh jedné slavné, žádoucí a nakonec zcela osamělé ženy
Kdo byla Ljuba Hermanová? Ještě v 80 elegantní dáma a hvězda na jevišti? Sytý hlas kabaretiérky zpívající staropražské odrhovačky a suverénně si pohrávající s publikem? Skutečností málo známou je, že byla vynikající šansoniérkou. A herečkou. S výrazným citem pro grotesku.
Když Ljuba Hermanová vlétla na jeviště hudebních scén, nebylo jí ještě ani 20 let a struktura rozpadlé rakousko-uherské monarchie zdaleka nebyla zbořena. Jako mladičká zazářila v operetě v Bratislavě i ve Vídni a během osmi let prolétla téměř všemi hudebními divadly v Praze.
V nedlouhém období první republiky si naplno užila slávy operetní i kabaretní hvězdy a filmové hvězdičky. Byla temperamentní, divoká a ve vztahu k druhému pohlaví nespoutaná. Až do vysokého stáří. Zajímavá žena. Výjimečná umělkyně... Je tady ale jedna chyba: odnesl to čas.
Zkreslený mediální obraz
Divadelní vystoupení Ljuby Hermanové nebyla (až na výjimky) zaznamenána. Z celé šíře jejích skvělých šansonů i půvabných předválečných nahrávek na šelakových deskách média do omrzení opakovala několik songů jako Žižkovská (neboli Polír) nebo Tyátr (neboli My jsme ti blázni z povolání).
Svět žije jinými jmény a jinými písněmi. A přece se v nich zpívá stále o tomtéž a hudební i herecké hvězdy stále stejně obětují své životy slávě, která za pár desítek let upadne v zapomnění...
Média tak písně i jejich protagonistku zcela zprofanovala. Zkreslený mediální obraz vytvořil poslední veřejnou podobu této herečky a zpěvačky a překryl její skutečné hodnoty. Od jejího narození uplynulo přes 100 let a dnešním vysokoškolákům její jméno nic neříká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.
Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu


Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET
Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser