Tůma

9. březen 2017

Tůma je 81. nejčastější české příjmení, v současnosti jej nosí 9 657 osob. Jde o jednu z mnoha odvozenin z rodného jména Tomáš, což je biblické jméno aramejského původu, které znamená „dvojče“, „blíženec“.

Použitá literatura:
D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 2010, s. 201; A. Kotík, Naše příjmení, Praha 1894, s. 32; M. Knappová, Naše a cizí příjmení v současné češtině, Liberec 2002, s. 17; V. Mates, Jména tajemství zbavená 1, Praha 2002, s. 265; J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 52; M. Knappová, Jak se bude vaše dítě jmenovat?, Praha 2010, s. 294 (Tomáš)

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.