Tryskáčem zvířecí říše je americký netopýr

20. prosinec 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tryskáči v akci

Ptáci jsou mistři letu. Přeborníkem Formule 1 po vzdušném okruhu je rorýs obecný, v letu střemhlav vedou sokoli. Tryskáčem mezi přírodními letci ale kupodivu není žádný pták, je jím americký druh netopýra.


Příspěvky Meteoru 17. 12. 2016
01:07 Vražedné sousedské vztahy rostlin
10:25 Jeřábi se k nám vracejí
20:40 Byla dřív genetická slepice nebo vejce?
30:00 Nejrychlejším letcem je savec
35:20 Vlčák Kazan 3/6
36:57 Jak myslí psi?

„Donedávna jsme si mysleli, že nejrychlejším přírodním letcem je rorýs obecný, kterému jsme naměřili maximální rychlost 112 km za hodinu. Došlo ale k velkému překvapení,“ uvedl v Meteoru biolog profesor Jaroslav Petr.

Rekordmani mezi ptáky

Rorýs si stále drží prvenství mezi ptáky. „Má tělo dokonale uzpůsobené rychlému letu, krásný, štíhlý, aerodynamický trup a dlouhá křídla, v aktivním letu vodorovným směrem je nepřekonatelný,“ řekl Jaroslav Petr.

Rorýs obecný (apus apus)

Někteří ptáci dosahují ještě vyšší rychlosti, ale letem střemhlav, při kterém využívají sílu gravitace. „Třeba útočící sokol může přesáhnout i 300 km v hodině,“ dodal profesor Petr.

Netopýří tryskáč

Nejnovější výzkumy prokázaly, že nejrychlejším přírodním letcem je tadarida guánová – druh netopýra, který je doma v Latinské Americe a jižní části Spojených států.

Tadaridy žijí v obrovských koloniích, podle profesora Petra najdeme v některých amerických jeskyních kolonie čítající odhadem 20 milionů kusů! Navíc jsou to velcí cestovatelé. Celou noc prolétají při chytání kořisti, od domovské jeskyně se vzdalují i 50 km a k odpočinku se vracejí na stejné místo.

Běžně létají ve výškách kolem 1 km, byli ale spatřeni i ve 3 km. „Mají velmi lehoučké malé tělíčko, poměrně dlouhý ocas a dlouhá úzká křídla,“ popsal tadaridy Jaroslav Petr.

Vědci připevnili na tělíčka tadarid zařízení, které jim umožnilo netopýry sledovat a změřit rychlost jejich letu. „Zjistili, že běžně dosahují rychlosti kolem 100 km v hodině. Podařilo se jim zachytit ale i rekordmana, který dokázal letět neuvěřitelných 160 km za hodinu,“ uzavřel profesor Jaroslav Petr.

Tento i ostatní záznamy pořadu Meteor najdete v našem Archivu pořadů.

autoři: Petr Sobotka , Leona Matušková
Spustit audio