O pořadu Toulky českou minulostí

Poutavé vyprávění o české historii a jejích nesmazatelných stopách krajině.

Pořad vás provede zábavně i poučně národními dějinami. Zachycuje všechny podstatné události i osobnosti, které naši historii formovaly. Suché letopočty a seznamy jmen prokrvuje v živou tkáň. Hlasy a hudbou jim dodává tvar.

Začínal od prvních stop, které na povrchu naší vlasti zanechaly nohy už podobné lidským. A chce doputovat až do doby, kterou si pamatujete.

Ze zorného úhlu věčnosti jeví se propast mezi starověkem a 21. stoletím jako ďolík takřka nepostřehnutelný. A lidi, ti jsou pěkných pár desítek tisíc let prakticky stejní. Pravda, oblečeni tu ve více, onde méně zdobný kabátec, tu s parukou na lebce, tu s hlavou okázale plešatějící či ostříhanou nakrátko, tu hygienicky voňaví, tu s odpuštěním smrdící.

Ale jsou to stále tytéž pracovité ženské a frajeři a filutové a lapkové. Duše čisté i nejrůznější špínou zasviněné. Lidé moudří i arogantní tupci. Krasoduchové i sprosťáci. Srdce statečná, bázlivá, zrádná i smilná. A to od samého počátku civilizace v českomoravskoslezských hvozdech až po dnešní, v Evropské unii bydlící srůstající Českou republiku.

I ta dnešní společenská scéna se hemží spoustou Albrechtů z Valdštejna, Milotů z Dědic, Čapků ze Sán, Zikmundů Hulerů. Jen Janů Husů a Amosů Komenských a taky Karlů IV. tu vidět pomálu.

Autoři:

Josef Veselý
Jaromír Ostrý (režie)
Ivana Valešová, František Derfler, Igor Bareš (interpeti)
Petr Hora Hořejš (autor knižní inspirace)
Bohumil Kolář (námět na rozhlasovou podobu)

Historie pořadu:

Pořad se vysílá nepřetržitě od roku 1994. Premirérové díly vysílá vždy jako první Český rozhlas Dvojka. Starší díly najdete na stránkách věnované přímo tomuto pořadu.

Pořad se od roku 2005 (tj. od 537. dílu) vkládá do iRadia. Starší audiozáznamy pořadu jsem dostupné pouze na CD v Radioservisu anebo ke stažení v Radiotece.

Pořad připravují