Tomáš Zima: Zakázat betlémy z náboženských důvodů už není o toleranci
Daří se nám dobře. A nevíme roupama, co dělat. Vytváříme si pak různé zábavy. Někdy až supertolerantní.
Podle rektora UK Tomáše Zimy se až příliš otevíráme multikulturní civilizaci. „která ale potlačuje to, na čem naše civilizace stojí.“
Zima reaguje hlavně na zprávu z italského městečka, ve kterém ředitel školy zakázal výstavu betlémů. „Protože se to prý části obyvatel nelíbí. Dotýká se to jejich náboženství. Ale to už přece není o toleranci?!“
Tolerance musí být obousměrná
Samozřejmě bychom měli respektovat vyznání a hodnoty odlišné od našich. Neměli bychom ale zapomínat na hodnoty, které jsou tu po tisíciletí.
„Já říkám: Jistě, ať se v Praze postaví mešita. Ale ať se taky v Rijádu postaví křesťanský kostel. Protože i tam jsou křesťané.“ Rektor UK tak připomíná hlavně skutečnost, že na naši tolerantnost a vstřícnost musí být adekvátně reagováno také z druhé strany.
Teroristické útoky na děti
Téma je nyní zase o něco aktuálnější. V úterý 16. prosince 2014 totiž došlo k teroristickému útoku Tálibánu v pákistánské škole v Péšávaru. Zemřelo při něm 141 lidí. Z toho 132 dětí.
„Někteří představitelé Tálibanu říkají, že tam byli ženy a děti a ty se vraždit nemají. Takže mladí muži se asi vraždit mohou?!“ podivuje se nad činem i nad komentáři k němu Zima.
Zásah bez tolerance
Osobně je v takových případech zastáncem tvrdých kroků. „Všechny státy světa by se měly zasadit o to, aby proti takovým lidem postupovali s velkou razancí. A výjimečně řeknu: skoro bez tolerance!“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.