Tomáš Zima: Uprchlíkům, kteří u nás získají azyl, nabízíme bezplatné studium

9. září 2015

Některé české vysoké školy se rozhodly odpustit školné uprchlíkům. Složit musí přijímací zkoušky i test z angličtiny. Vybírat si mohou mezi anglickými studijními programy několika škol.

„Máme na to dvojí reakce. Jedna je velmi pozitivní, a to jak z akademické obce, tak od studentů. Na druhou stranu jsme se setkali s mnoha vyhrůžkami a dehonestujícími dopisy,“ říká rektor Univerzity Karlovy a lékař Tomáš Zima. Nelíbilo se hlavně mrhání prostředky daňových poplatníků.

Vznikne nová inteligence

„Všechny ale mohu ujistit, že tady o peníze z rozpočtu nepůjde. Jen si sami snížíme příjem,“ vysvětluje. Jde asi o 15 studentů, tedy o prakticky zanedbatelné náklady. Navíc asi až v příštím akademickém roce. Studium uprchlíků je ale možné financovat i z případných darů. Donátoři se už ozvali.

„Snaha je, abychom napomohli vzniku inteligence i v zemích původů migrantů. Můžeme tak aspoň trochu napomoci zastavení uprchlické krize. Když dostudují, tak se pravděpodobně budou chtít vrátit. A když tady zůstanou, tak budou českému státu taky odvádět daně.“

Čtěte také

Zájem o azyl v Česku není

Vzdělaný a kvalifikovaný člověk přináší každé společnosti hodnoty, připomíná Zima. Podle statistiky odboru azylové a imigrační politiky ministerstva vnitra ale zájem zůstat v ČR cizinci zatím nemají. Z tak obrovského počtu migrantů v Evropě požádalo o azyl v Česku jen 69 Syřanů.

Za prvních osm měsíců 2015 je to celkově jen 990 lidí, a to většinou z Ukrajiny. Zima tato čísla zná a iniciativa vysokých škol prý vycházela hlavně z potřeby mít v ČR kvalitní azylovou politiku. „Už loni jsme několika studentům z Ukrajiny dávali stipendium Václava Havla právě proto, aby mohli studovat.“

Motivují jen peníze?

Primární by podle Zimy měla být vnitřní motivace studentů, ne finanční. Ale pokud za dobrý výkon dostanou od rodičů nějaké ocenění, proč ne. „Univerzitní vzdělání by se nikdy nemělo stát exkluzivní jen kvůli zavedení školného. Snaha přece je mít společnost vzdělanou.“

„Čím je společnost vzdělanější, tím je méně náchylná na populistické trendy. To je ale asi věčný souboj mezi politikou a vzděláním. Ale jen vzdělaný národ je méně náchylný na extrémisty.“ A to platí všude, v Sýrii i u nás.

03463921.jpeg

Jaký je rozdíl mezi univerzitním vzděláním u nás a v zahraničí? Změnil se za posledních 100 let život univerzit a vysokých škol? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: lup , zis , Tomáš Zima
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.