Tomáš Halík: Donald Trump je populistická plechová tlama. Až si člověk připadá jako v Čechách

23. prosinec 2015

Evropa i Česká republika žije v panice a strachu z uprchlíků. Zbytečně. Přesto je po celém světě zaznamenán nárůst obliby populistických hnutí. Ať už je to Trump v USA nebo Le Penová ve Francii. Je na řadě Česko?

„Ani v Americe lidé nechápali naší paniku a strach z uprchlíků,“ popisuje Tomáš Halík, který se právě vrátil z cesty po USA. „Teď vidíme, že celá hysterie byla zbytečná. Vlna nás víceméně obešla.“ Halík by teď rád projel Česko a debatoval s lidmi. Na vlně hysterie se totiž podle něj svezli populisté.


Tomáš HalíkJestli chce člověk pomáhat společnosti jako celku, musí se snažit zjistit, odkud pocházejí hlasy, kterých by se normálně štítil.

Politické zombie

A to i v USA. „Donald Trump je populistická plechová tlama, až si člověk připadá jako v Čechách,“ říká Halík nesmlouvavě. „Dnes na mě například člověk s flaškou v ruce pokřikoval: Smrt Americe! Smrt intelektuálům! Ať žije Rusko! Ať žije Zeman.“ Situace Halíkovi prý připomíná Čapkovu Válku s mloky.

Pokles politické kultury ale není jen otázkou ČR. „Nárůst fašizoidních prvků je znát. Naštěstí se Francouzi vzpamatovali a paní Le Penová, kamarádka Václava Klause, nakonec prohrála. Z politických hrobů ale vystupují lidé, o kterých jsme si mysleli, že už je nepotkáme.“

Čtěte také

Templetonova cena otevřela dveře

Během pobytu v USA se Halík účastnil řady přednášek na několika prestižních univerzitách. Ve Washingtonu měl třeba přednášku o úloze náboženství po pádu autoritativního režimu. Den předtím o tom mluvil s kubánskými disidenty. „Souhlasili, že je velmi nesnadné, aby hned nastala demokratická kultura.“


Halík se během své cesty zúčastnil mimo jiné přednášek na české ambasádě ve Washingtonu, v New Yorku na Evropském festivalu literatury nebo na univerzitách Notre Dame a George Washingtona.

„Velkou roli v uzdravení společnosti hrají všechny morálně-kulturní instituce. Ať už to jsou univerzity, církve nebo spisovatelé,“ říká Halík. Cestu do USA podnikl, protože je podle něj důležité vstupovat do mezinárodního akademického světa. „Templetonova cena mi otevřela dveře do celého světa dokořán.“

Proč se Halík vydal do USA? Jak tam vypadá předvánoční čas? Jaká bude jeho nová kniha? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: Miroslav Dittrich , Tomáš Halík , jra
Spustit audio