Textempore

27. březen 2014

Textempore je pořad, který se nezajímá o to, jaké místo zaujímají písničky v pořadí hitparád, ale o čem zpívají.

Jde o oblíbený hudební autorský pořad, ve kterém je výběr písniček vázán obsahem textu.

Vznikl tak zcela ojedinělý a svébytný tzv. rozhlasový formát, kdy výběr písniček je určen tématem textu , např. písničky o čase, písničky o pozdravech, písničky o ptácích, písničky o částech lidského těla, písničky o jídle, písničky o lidských vlastnostech, o počasí, o vlacích, o profesích, o jménech, atd.
To umožňuje ukázat nápaditost a pestrost stylů i žánrů v písňové tvorbě. Prezentuje českou populární tvorbu, připomíná významné skladatelské a textařské osobnosti a interprety. Pořad by chtěl potěšit zejména posluchače střední a starší generace. Autorem pořadu a jeho moderátorem je František Novotný, básník, textař a dlouholetý rozhlasový publicista a moderátor. Autor spojením hudby, slova a poezie nabízí pohodovou náladu a většinou i vtipné a zajímavé informace vztahující se k tématu. Pravděpodobně jde i o unikátní pořad v mezinárodním měřítku. Údajně se o něco podobného pokoušel i Bob Dylan v USA, ale neví se zda uspěl, protože pořad vyžaduje velkou a dlouholetou znalost stovek písňových textů a hledání vybraných témat vyžaduje poslech stovek písní. Stejně jako spolupráci s hudebními archivy a hudebními redaktory.

Moderuje:
básník, textař a publicista František Novotný, který si sám vybírá i hudbu

Historie:
Jde asi o jeden z nejstarších pořadů v programové skladbě ČRo 2. Pod sloganem, Humor, moudro a poezie – nejlepší akord v rytmu života, bylo Textempore vysíláno už od roku 1996. Šlo o pestré povídání o textech a písničkách. Ale od roku 2005 vznikla jeho současná, unikátní podoba, kdy je každý díl určen nějakým tématem. Jde o více než 800 autorských hudebních pořadů, vzniklých ve spolupráci s hudební redakcí ČRo 2 a archivem ČRo. V průběhu času se měnila jak délka pořadu, tak doba jeho vysílání až současným 25 minutám nedělního dopoledne .

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Zapomeňte na povinnou četbu. Babička potěší v každém věku.

Veronika Sedláčková, moderátorka ČRo Plus

Babička

Babička

Koupit

Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové. Geniální kniha, vše podstatné už zde bylo řečeno.