Tajemství lihovaru

Příběh prvního českého mafiána? „Ten chlap je jako chobotnice. Sahá na všechny strany. Až do státní a právní sféry,“ říkali si policisté ve 20. letech. Takzvanou lihovou aféru vyšetřovali řadu let. Pachatel totiž výpovědi svědků řídil i z vězení.

Národní listy ze 17. 11. 1927: objevení lihovaru v Nymburku

V prosinci 1924 našli pražští detektivové ve velkoskladu Františka Kruchni na pražských Vinohradech 22 hl nezdaněného lihu. Další vyšetřování kriminalisty dovedlo k majiteli pardubické továrny na hole a deštníky Bohuslavu Zeithammerovi. Denaturovaný líh prý potřeboval na lakování holí.

Finanční kontrola ale ukázala obrovskou a neustále rostoucí spotřebu lihu, zatímco výroba holí a deštníků v pardubickém závodě Appelit klesala. Zeithammer evidentně stát podváděl několik let vyhýbáním se denaturizaci nezdaněného lihu. Škoda šla do milionů.

Kdo byl Bohuslav Zeithammer?

Už před první světovou válkou si odseděl tři roky za krádeže a vloupání. Po válce, za všeobecného nedostatku, byl jako ryba ve vodě. Šmelil. Z číšníka se rychle vypracoval na obchodníka, pak továrníka. Byl vítaným hostem různých společností. Své známosti uplatňoval všude. Zařídil si i vymazání předválečného trestu a vystupoval s čistým rejstříkem. Detektivové sedm let bojovali s jeho příznivci, a přitom odhalovali další a další Zeithammerovy podvody a zlodějiny. Zkoušel uplácet, smál se jim do očí. Kromě finančních machinací, vydírání, vyhrožování, svádění ke křivému svědectví, pojistného podvodu čelil i obvinění z falešného slibu manželství. I během svého uvěznění v roce 1929 vyfasoval „fešácký“ kriminál: měl k dispozici psací stroj a mohl chodit v civilu.  

Poznávacím znamením Bohuslava Zeithammera byla bílá šála

Jenže z vazby museli Zeithammera propustit. Věděl, koho uplatit, aby se za něj přimluvil. A taky díky svému vlivu stihl likvidovat nepohodlné osoby. Sám se svými společníky odjel hned do Vídně. V Pardubicích mezitím jeho slavná továrna vyhořela. Škoda dva miliony a pojistný podvod víc než zřejmý. Zeithammer musel znovu před soud:

Frank Rose (vlastním jménem František Růžička)

George Bellows (1882–1925): A Knock Down

I když ve 20. letech 20. století u nás box teprve začínal, měl už svou velkou hvězdu, která navíc věděla, jak s popularitou zacházet. Frank Rose byl prvním českým mistrem všech vah. Později rukavice vyměnil za film a stal se hercem (Tři vejce do skla, Bílá nemoc, Jan Roháč z Dubé…).

U soudu kolem sebe Zeithammer kopal hlava nehlava, křivě obviňoval kde koho. Soudci dostávali výhružné dopisy. Policie mezitím shromažďovala informátory z řad těch, kteří už měli Zeithammerových výhružek dost. Mezi nimi například i slavného boxera Franka Rose.

A pak se jim do rukou dostal kufr s motáky, které Zeithammer posílal během svého krátkého uvěznění v roce 1928. Kufr obsahoval i návody, jak má který svědek vypovídat, nebo návrh výhrůžného dopisu předsedovi soudu a státnímu zástupci. Na motácích figurovala jména typu poslance Jana Hrizbyla. 

Národní listy z 2. 1. 1931: kufr s motáky

Soudní jednání muselo být přerušeno, aby si soudci a státní zástupce mohli důkazy nastudovat. Detektivové mezitím zajistili další motáky. Zeithammer byl nakonec odsouzen ke čtyřem letům těžkého žaláře. Jeho další osudy nejsou známé.

Účinkují: Vasil Fridrich, Hanuš Bor, Aleš Procházka, Filip Kaňkovský, Dušan Sitek, Klára Suchá

Scénář: Bronislava Janečková a Miloš Vaněček

Režie: Vít Vencl

Zvuk: Petr Šplíchal

autoři: Bronislava Janečková , rota , Miloš Vaněček
Spustit audio

Související