Tady je té blbosti tolik, že už pomalu není, čemu se chechtat, říká Benjamin Kuras

7. duben 2014

Píše teď hlavně v angličtině. Nechce být užvaněný. Navíc tak prý může lépe šlapat na naše kuří oka. Proč už se podle něj Češi sami sobě tolik nesmějí?

Narodil se ve Zlíně, zakořenil ale v Londýně. Ještě za totality do Británie několikrát vycestoval. Sbírat jahody. „V roce 1968 jsem si už ale koupil letenku jen jednosměrnou,“ říká Benjamin Kuras.

„Začínal jsem s umýváním nádobí a mezitím se přihlásil na konkurz do české redakce BBC. Chvilku jsem psal v češtině a pak začal s angličtinou.“ Dnes žije napůl cesty. Tady vydal 27 knih, divadelní a rozhlasové hry ale píše nejdřív v angličtině.

„Má to prostý důvod: v dialozích má angličtina věcnější spád, kdežto čeština svádí k ukecanosti. Nechci mít v dramatech užvaněné postavy.“ Jeho hry se inscenovaly v Anglii, Němcku i v Izraeli.

Odlehčená tragédie

Ryzí tragédie nepíše. Usiluje spíš o tragikomedii. „Já se vždycky snažím všechny tragédie odlehčovat, aby člověk byl schopen tu tragiku přijmout.“

r_2100x1400_dvojka.png

Stejné je to například ve hře Vražedný pátek, která se právě hraje v Divadle v Řeznické, i když premiéru měla už v roce 1977 v Anglii. „Je o ztrátě paměti a je to komedie i tragikomedie zároveň,“ přiznává.

Není nám do smíchu

Kurasova kniha Češi na vlásku - Příručka národního přežívání se stále se vydává v reedicích. Jedná se o netradiční popis našich dějin a jeho zlomových událostí.

„Češi se v ní vidí v pokřiveném zrcadle. Zdá se mi ale, že dnes už se neumíme smát ani tak sami sobě, jako spíš těm druhým. Angličani nebo Italové jsou v tomhle lepší než my. Zdá se, že tady je té blbosti tolik, že už pomalu není, čemu se chechtat.“

A co si spisovatel přeje? „Hodně dobrý život. Chci toho ještě hodně napsat. Už se nechci plést do politiky. Člověk kolem šedesátky si musí začít vybírat a soustřeďovat se na věci, na kterých mu záleží. U toho chci zůstat.“

Zajímá vás, co Benjamin Kuras soudí o monarchii? A co si myslí o vztazích mezi muži a ženami?

autor: eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...