Svoji prvotinu jsem napsal v pěti letech na toaletní papír, vzpomíná spisovatel Miloš Čermák

6. květen 2021

„Už v šesti letech jsem chtěl jezdit k moři a psát. Později jsem chtěl být kosmonaut,“ prozrazuje své dětské touhy spisovatel a novinář Miloš Čermák. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.

„Přes léto jsem jezdil s mamkou do Bulharska. Jednou přinesla nějaké papíry od delegáta a řekla mi, že je spisovatel detektivek. Také jsem chtěl jezdit k moři a psát. Už v pěti letech jsem začal na skládacím toaletním papíru vydávat svoje knihy. Moje mamka má dodnes schovanou moji Vraždu v Orient Expresu. Asi jsem to slyšel v televizi. První věta zněla, že v zadním vagóně něco bouchlo.“ Pak se Miloši Čermákovi jeho dětský sen splnil. Když jezdil k moři se svými dětmi, tak psal.

Náhoda hraje v životě velkou roli

Další oblastí, která Miloše Čermáka zajímala, byl vesmír. Koho by vzal v případě ohrožení lidstva na Noemovu archu? „Jakékoliv seznamy ve mně budí hrůzu. Nechtěl bych ho dělat ani v duchu. Já jsem příznivec náhody. Myslím, že hraje v lidském životě podstatnou roli. Možná má spousta z nás skryté talenty, ale neodhalili jsme je.“

Mizí schopnost mozku dočíst knihu? „Máme deficit pozornosti, nevydržíme dělat jednu věc,“ myslí si Miloš Čermák. „Když třeba čteme knihu na mobilu, tak to přerušíme a koukáme na sociální sítě. Knihy jsou tu s námi už 500 let, jsou jedna z mála věcí, které tak dlouho vydržely. Uvidíme, jak to bude v budoucnosti, nic netrvá věčně.“

Proč o sobě nechce říkat, že je spisovatel? Obnoví znovu komiks Hana a Hana?

autoři: Tereza Kostková , zk

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.