Světští se nerozvádějí, vztahy opravují stejně jako stroje! Tvrdí autor docusouapu Marek Dušák
O světských se dosud točilo dvěma způsoby: buď to byla investigativní žurnalistika, nebo zromantizovaný pohled. „Ale já chtěl natočit, jak doopravdy žijí. A neměnil bych s nimi,“ říká Marek Dušák, který natočil nový šestidílný seriál Světský.
Na označení světští jsou prý pyšní. „To slovo pro ně vychází z faktu, že poznali svět,“ vysvětluje. „Ty lidi hrozně obdivuju a chtěl bych jim poděkovat, že si štáb nechali lézt do soukromí,“ vyznává se režisér.
Pro svůj dokument se snažil vybrat tradiční, ale méně známé rodiny. „Proto tam třeba nejsou Berouskovi nebo Kočkovi. A snažil jsem se opravdu zachytit jejich život takový, jaký je: s tou prací a tím, co normální člověk nevidí. Zajímala mě rodinná, sociální podoba jejich života.“
A v tom bychom se od nich měli učit. Problémy se v rodině řeší a nezametají pod koberec. I proto je u nich nízká rozvodovost. „Oni se snaží vztahy opravit stejně jako stroje. Schopnost opravovat věci bychom si od nich měli vzít.“
Záleží na úhlu pohledu
Děti světských jsou podle všeho spokojené. Po ukončení základní školy obvykle dostanou na starost třeba smečku lvů. „Těch, které vystudovaly je strašně málo. Odmala musí hodně pracovat. Ale jsou šťastné. Mají svobodný režim a měl jsem pocit, že se chtějí spolupodílet na rodinném byznysu. Nepotkal jsem se s nikým, kdo by chtěl zběhnout.“
A jak je to se zvířaty? Netrpí? „Je to komplikované. Ale jak se třeba ubližuje slepicím v drůbežárnách? Zvířata u světských v klidu dožívají. Na rozdíl od nás nedají zvíře uspat a neodvezou ho do kafilérie. Zvíře je živilo, je to pro ně důchodce a člen rodiny.“
Zlaté světské ručičky
Lidi jsou dnes nároční i v pouťové zábavě a málokoho uspokojí lochneska. „Oni se snaží získat zahraniční kolotoče a atrakce. Na těch našich světských je ale fascinující, že je umí i vyrobit. Mají na to dokonce evropská osvědčení o bezpečnosti a kvalitě. Opravdu jsou velice pracovití a opakuji, že bych s nimi neměnil,“ trvá na svém Marek Dušák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.