Světový režisér, smutný donšajn Jiří Menzel

16. srpen 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Menzel

Otakara Vávru uznává, Miloš Forman mu vždycky pil krev. Jeden z režisérů nové vlny naposledy zvlnil hladinu kritiky posledním filmem Donšajni. Proč jste si mě vlastně pozvali? ptal se už ve dvěřích studia.

Přesně týden po skončení pětidílného četby z knihy Rozmarná léta přišel do studia Dvojky její autor, režisér Jiří Menzel. Jeho hlas i výraz byl zpočátku smutný. Po sklence vody a směsi dvou dobře zvolených druhů kávy z rozhlasového automatu se mu tvář rozjasnila. A při úvodním pajánu na svoji osobu už dělal „opičky“ na kameru.

Hned poté slavný oscarový režisér a nositel více než tří desítek dalších významných světových ocenění svůj důvod ke smutku na konci léta vysvětlil. Mrzí ho vesměs negativní recenze a kritiky, které se na jeho hlavu snesly za poslední film Donšajni. Neumí si vysvětlit, proč ve světě sklízí tento film ovace a na domácí půdě nikoli…

Obklopen ženami

Při dalších otázkách na téma vztahů v běhu času už se Jiřímu Menzelovi vrátil příslovečný humor. Ženy ho obklopovaly od raného dětství. Vyrůstal se dvěma sestrami, o rodičích mluvil s něhou a velkou úctou.

Autoritou byl pro něho i jeho profesor na FAMU, režisér Otakar Vávra, zatímco starší spolužáci z tzv. nové vlny českých filmařů byli zdrojem hodně divokých diskusí. Zejména Miloš Forman mu pil krev už jenom proto, že byl mnohem hezčí chlap a všude zněl jeho zvučný hlas.

Téměř stoletá posluchačka ho znala jako kluka

Dojemným vrcholem vysílání byl poslední telefonát od 97leté posluchačky, která bez jediného přeřeknutí odvyprávěla příběh svého setkání s budoucím slavným režisérem. Poslechněte si ho.

autor: Hana Švejnohová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...