Světový režisér, smutný donšajn Jiří Menzel
Otakara Vávru uznává, Miloš Forman mu vždycky pil krev. Jeden z režisérů nové vlny naposledy zvlnil hladinu kritiky posledním filmem Donšajni. Proč jste si mě vlastně pozvali? ptal se už ve dvěřích studia.
Přesně týden po skončení pětidílného četby z knihy Rozmarná léta přišel do studia Dvojky její autor, režisér Jiří Menzel. Jeho hlas i výraz byl zpočátku smutný. Po sklence vody a směsi dvou dobře zvolených druhů kávy z rozhlasového automatu se mu tvář rozjasnila. A při úvodním pajánu na svoji osobu už dělal „opičky“ na kameru.
Hned poté slavný oscarový režisér a nositel více než tří desítek dalších významných světových ocenění svůj důvod ke smutku na konci léta vysvětlil. Mrzí ho vesměs negativní recenze a kritiky, které se na jeho hlavu snesly za poslední film Donšajni. Neumí si vysvětlit, proč ve světě sklízí tento film ovace a na domácí půdě nikoli…
Obklopen ženami
Při dalších otázkách na téma vztahů v běhu času už se Jiřímu Menzelovi vrátil příslovečný humor. Ženy ho obklopovaly od raného dětství. Vyrůstal se dvěma sestrami, o rodičích mluvil s něhou a velkou úctou.
Autoritou byl pro něho i jeho profesor na FAMU, režisér Otakar Vávra, zatímco starší spolužáci z tzv. nové vlny českých filmařů byli zdrojem hodně divokých diskusí. Zejména Miloš Forman mu pil krev už jenom proto, že byl mnohem hezčí chlap a všude zněl jeho zvučný hlas.
Téměř stoletá posluchačka ho znala jako kluka
Dojemným vrcholem vysílání byl poslední telefonát od 97leté posluchačky, která bez jediného přeřeknutí odvyprávěla příběh svého setkání s budoucím slavným režisérem. Poslechněte si ho.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.