Svědek dobra. Černá komedie se Soňou Červenou a Martinem Myšičkou v hlavních rolích
10. října 1998 tráví Jan Čejka svůj osmistý padesátý šestý den v pankrácké věznici. Slušný, přívětivý člověk, připravený sloužit dobru. Tak kde se to celé zvrtlo?
10. října 1998 tráví Jan Čejka svůj osmistý padesátý šestý den v pankrácké věznici. Trpělivě a spořádaně, ostatně tak se choval vždycky. Slušný, přívětivý člověk, připravený sloužit dobru. Tak kde se to celé zvrtlo? Čejka si koupil statek. Polorozpadlé stavení opředené pavučinami a historkami o šílenství a špatných koncích všech předcházejících majitelů. Jenže Čejku sem něco přitáhlo. Dokonce tak silně, že odmítl nabídku přijmout čestnou funkci a bydlení v ústředí společenství Svědků Jehovových, s nimiž spojil svůj dosavadní život. Namísto toho přenechal byt synovi Ivanovi, pořídil si párek čínských prasátek a oddal se uprostřed studeného podzimu venkovskému hospodaření. Komu patří tajemný hlas, který ho přiměl k nečekanému kroku? A k čemu je Čejka uprostřed vlhkých zdí starého domu povolán?
Při práci na jiném projektu měla autorka Klára Fleyberková možnost seznámit s okolnostmi reálného zločinu vícenásobného vraha Ivana Roubala. Střípky událostí spojené s jeho osudem spolu s dalšími inspiračními zdroji přetavila do svébytného příběhu vychýleného jedince, který je schopen své skutky zaštiťovat dobrými úmysly anebo dokonce skutečně uvěřit tomu, že koná dobro, v jehož rámci je možné dopustit se čehokoliv... Příběh jejího hrdiny balancuje na hraně černé komedie, vystupuje z obvyklého řetězce příčin a důsledků a motivace ke zločinu se rodí mezi nebem a slámou na podlaze prasečího chlívku. Také režisérka Bela Schenková se spolu s hudebním designérem Jakubem Ratajem vydala při realizaci inscenace cestou budování nepopisných situací, stylizační zkratky a zvukového napětí.
Klíčové bylo exkluzivní obsazení Soni Červené do role tajemného hlasu, který Jana Čejku, v podání Martina Myšičky, navštěvuje v jeho novém domově. Paní Červená se nejen suverénně a inspirativně zhostila úlohy předepsané textem, ale svou jedinečnou hlasovou improvizací pomohla vytvořit zvukový plán rozhlasové inscenace.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.