Stephen King: Duna. Mistr hororu rozvíjí mrazivý příběh o podivných nápisech v písku

Povídka o tajemném ostrově s dunou, na níž se čas od času objeví nápis. Co je s těmito slovy spojeno, by raději nikdo nechtěl znát. Jakmile to ale jednou zjistíte, už nedokážete přestat, návštěva ostrova se vám stane návykovou. Poslouchejte povídku klasika žánru s překvapivou pointou. Od 22 hodin na Dvojce, na webu a v aplikaci mujRozhlas od následující půlnoci.  

Čte: Miloslav König
Připravila: Marina Feltlová
Napsal: Stephen King
Překlad: Linda Bartošková
Hudba: Jakub Rataj
Režie: Izabela Schenková
Premiéra: 28. 6. 2021

Stephen King, jeden z nejprodávanějších a nejproduktivnějších autorů současnosti, bývá právem nazýván mistrem hororu. Není divu, že právě on společně s dalším velikánem tohoto žánru Alfredem Hitchcockem zahajují Strašidelné léto na Dvojce. Po repríze rozhlasové verze Ptáků z pera Hitchcockovy dvorní autorky Daphne du Maurier (jejíž Hospodu Jamajka uslyšíme v premiérové četbě začátkem srpna), se posluchači budou moci zaposlouchat do nové četby ze tří Kingových povídek – Duna, Morálka a Posmrtný život.

Povídka je kratší, intenzivnější zážitek

Stephen King o sobě prohlašuje, že je svým založením romanopisec vyžívající se v dlouhých, mnohasetstránkových dílech, která „umožňují, jak spisovateli, tak čtenáři ponořit se do příběhu natolik, že se z fikce stává téměř skutečný svět.“ Proslavil se především romány Carrie, To, Osvícení, Temná věž, Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle, Misery a dalšími, které se rovněž dočkaly filmového zpracování. Rád ale občas vybočí a soustředí se na koncentrovanou, zhuštěnou formu povídky. „Kratší, intenzivnější prožitek,“ píše v úvodu své sbírky Bazar zlých snů, „může být osvěžující, někdy i šokující, jako valčík s cizincem, kterého už niky neuvidíte, nebo polibek ve tmě či krásná kuriozitka vyložená na laciném ubrusu v pouličním bazaru.“

Každou povídku této sbírky opatřil autor úvodem, v němž prozrazuje, jak daný text vznikal, co bylo na počátku, zda šlo o náhlý záblesk inspirace nebo téma, které v něm zrálo dlouhá léta. Mnohdy se vrací k dávným zážitkům, které mu utkvěly v paměti, jindy mu námět povídky vnukla nějaká píseň nebo filmový záběr.

Kingovský týden na Dvojce

Strašidelné léto na Dvojce nabídne dvoudílnou četbu z jeho povídky Duna o tajemném, opuštěném ostrově, kde se čas od času objeví v písku nápis, jméno. Kdo nebo co to má na svědomí, jak se tam písmena mohla vyrýt, zůstává záhadou. Stejně jako temná předzvěst, která s tímto zjevením souvisí. V třídílné četbě z povídky Morálka se budeme společně s autorem zamýšlet nad tím, co tento pojem znamená a jaké jsou hranice naší morálky. Co všechno jsme ochotni udělat pro vidinu lepšího života? A když už se jednou dopustíme prohřešku, dokážeme odolat dalším pokušením a žít jako dřív? Kingovský týden uzavře dvoudílná četba z povídky Posmrtný život, v níž si autor pohrává s představou, že bychom po smrti dostali šanci prožít svůj život znovu, se všemi radostmi i bolestmi, se všemi úspěchy, chybami i prohřešky. 

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Marina Feltlová
Spustit audio