Starokladrubští koně: čím jsou výjimeční, co všechno dokážou a kde všude ve světě nás proslavili

29. únor 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Victor v. Eckhardt: Starokladrubský kůň Generale Alba XIII.

Starokladrubský kůň, jediné původní české plemeno, byl vyšlechtěn v českém dvorním hřebčíně v Kladrubech nad Labem a je na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.

Starokladrubští koně jsou nepřehlédnutelní a nezaměnitelní. Jednak díky své velikosti a mohutnosti. Patří totiž k tzv. barokním typům koní. Byl vyšlechtěn jako tzv. galakarossier – mohutný kočárový kůň určený pro ceremoniální účely panovnických dvorů. Bělouše využívala šlechta, vraníky církev.

Poznávacím znamení starokladrubáků je tzv. klabonosá hlava, speciálně vyklenutá a mnohem delší než třeba u koní dostihových

Klabonosá hlava

Dalším poznávacím znamení starokladrubáků je tzv. klabonosá hlava, speciálně vyklenutá a mnohem delší, než třeba u koní dostihových. Typický pro starokladrubáky je i pohyb. Především v klusu je patrné, že umí vysoko zvedat přední nohy a navzdory své mohutnosti působí velmi elegantně.

Nejstarší na světě

Starokladrubský kůň je českým unikátem. Vyšlechtěn byl v hřebčíně v Kladrubech nad Labem a i ten je sám o sobě unikátní, protože patří k nejstarším na světě. Existuje už přes čtyři století. Vydejte se s Expedicí jak do Kladrub, tak i do pobočky národního hřebčína ve Slatiňanech, do, kde se před pár dny narodilo první letošní starokladrubské hříbě.

Victor v. Eckhardt: Starokladrubští koně
autoři: Josef Kluge , Markéta Ševčíková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...