Stalinův pomník na Letné. Největší skupinové sousoší v Evropě zbourali po sedmi letech
Pomník sovětského diktátora gruzínského původu Josifa Vissarionoviče Stalina v Praze byl svého času největším skupinovým sousoším v celé Evropě. Jeho autorem byl nadaný sochař a vášnivý motorista Otakar Švec. U nás i za hranicemi se proslavil bronzovou plastikou z roku 1924 s poetickým názvem „Sluneční paprsek“, zobrazující závodníka na motocyklu, který v plné rychlosti vybírá zatáčku.
Pomník začali stavět v roce 1952. Stavbu nezastavil státní bankrot, ani smrt Stalina. Necelý měsíc před slavnostním odhalením pomníku 1. května 1955 zvolil Otakar Švec dobrovolnou smrt. Monstrum bylo odstřeleno po pouhých sedmi letech na podzim 1962. Dnes na jeho místě stojí jen dutý sokl a na něm sochařský objekt Vratislava Nováka, zvaný Metronom.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Co vám film Monstrum neřekl o Stalinově pomníku a jeho tvůrci
Kde měl původně pomník stát? Proč to byl omyl od samého začátku? Co se mělo se sochami stát po likvidaci pomníku? A co mělo stát místo něj?
-
OBRAZEM: Stalin se vrátil na Letnou, filmaři postavili maketu pomníku
Na pražskou Letnou se na několik dní vrátila monumentální socha Stalina. Maketu z polystyrenu postavili filmaři pro snímek Monstrum, který natáčí Česká televize. Dnes u ní vzniká jedna ze stěžejních scén filmu.
-
Stalin a vojenská věda
Stalin je po právu považován za jednoho z největších krutovládců všech dob. Éru jeho vlády poznamenaly stranické čistky, popravy, uměle vyvolaný hladomor, zkrátka t...
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.