Spojeni na vlně 415

5. květen 2005

Především je na místě poděkování všem posluchačům, kteří zaslali svou vzpomínku a přispěli tak k uchování paměti národa na 5. květen 1945 a to v souvislosti se slavným voláním rozhlasu o pomoc. Toto vysílání se šířilo právě na vlně 415 m. Slova hlasatele Mančala "Voláme všechny Čechy na pomoc Českému rozhlasu" zastihla každého na jiném místě a v jiné životní situaci. Z této rozdílnosti plyne rozmanitost příběhů, kterých se v Českém rozhlase sešly bezmála tři tisíce. Pokud si všechny díly chcete poslechnout ještě jednou - najdete je na Rádiu na přání.

Od drobných epizod až po rozsáhlé literární útvary. Autoři projektu Táňa Smržová a Tomáš Černý měli pro autory několika vybraných vyprávění exkluzivní překvapení - setkání s hercem Bohumilem Švarcem. Ten se nejen přímo zúčastnil bojů v pražských ulicích, ale na pozvání režiséra Miloslava Dismana se stal v květnových dnech roku 1945 nejmladším rozhlasovým hlasatelem. Bylo mu devatenáct let. Bohumil Švarc při natáčení autentických vyprávění naslouchal a svými postřehy třeba i doplňoval jednotlivé příběhy. Uvede také tři pořady, které takto vznikly. Překlene se tak symbolický oblouk spojující čas a prostor. Po více než půlstoletí se setkají lidé, kteří byli v roce 1945 spojeni právě vlnou 415 m: Tehdy devatenáctiletý hlasatel Bohumil Švarc a posluchači, k nimž jako jeden z mnoha promlouval.

Logo

Foto 1: archivní z roku 1945 (Bohumil Švarc a Jiří Langer)


Foto 2: ti stejní dnes (Bohumil Švarc a Jiří Langer) v roce 2005

Vysíláme: 5. května od 17:00 hodin, 7. května od 17:30 hodin a 9. května od 20:00 hodin.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?