Spisovatelka Petra Dvořáková: Potřebuju se emočně napojit na postavy svých knih. Jinak to dopadá špatně
Pracovala ve zdravotnictví, ale časem se stala uznávanou autorkou. Nezvykla si ale úplně. „Tajně říkám, že uvnitř jsem pořád nejvíc zdravotní sestřička,“ prozrazuje v Blízkých setkáních. Jak podle ní dřív fungovala manželství a kde je hranice, kterou lze tolerovat? Jak vychovává ona sama své děti? Komunikuje se čtenářstvem? Co jí říká téma anorexie? Jaké mýty kolem tohoto onemocnění existují? Jakou organizaci podporuje?
Kniha Pláňata o problémech dospívání je zatím její nejnovější. „Spousta věcí se v dospívání může podařit, ale taky pokazit a to vám určí další život. Pláňata jsou tak trochu „plané“ děti, které rostou ze svých vlastních sil,“ vysvětluje Petra Dvořáková.
Děj se odehrává v období 1985 – 1995 a zachycuje tedy i čas sametové revoluce. „Hrdinka nemá dobré startovní podmínky a zajímalo mě, jestli společenská změna může přispět ke zlepšení jejího života. Lákalo mě taky prozkoumat život jejích rodičů, kterým doba přinesla naději, ale možná i deziluzi.“
„Téma, o kterém píšu, vždycky velmi ohledávám, přetřásám a zkouším nacítit postavy. Pokaždé, když jsem se pokusila psát bez toho napojení, nedopadlo to dobře. Potřebuji mít emoční napojení na postavu a teprve, když to ucítím, píšu. Což někdy může trvat dlouho a nemusí se to podařit,“ uzavírá spisovatelka Petra Dvořáková.
Související
-
Spisovatelka Petra Dvořáková: Život není spravedlivý, ale přesto může být krásný
Kdo byl nejdůležitějším mužem, kterého kdy Petra Dvořáková potkala? A jak často se zamýšlí nad svým životem, prostoupeným řadou dramat a bolesti?
-
Člověk píše dětské knihy jinou částí mozku, říká Petra Dvořáková
Za knihu Proměněné sny získala Magnesii Literu. Oceňovaná je i její kniha pro děti Julie mezi slovy o rozpadu rodiny nebo kniha Já jsem hlad o osobní zkušenosti s anorexií.
-
Anorexie, bulimie… Nová naděje na uzdravení pro lidi s poruchami příjmu potravy
Prof. MUDr. Hana Papežová, vedoucí Centra pro poruchy příjmu potravy, představí unikátní novou klinickou studii mikrobiomu. Pohled odborníka doplňuje příběh 25leté Adély.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.