Spisovatel Pavel Kosatík: Feri byl jen spouštěč. Podstatou problému je, aby se oběti nebály vyjít s ošklivými věcmi ven

Host: spisovatel Pavel Kosatík. Moderuje Vladimír Kroc
Od vypuknutí kauzy Dominika Feriho uplynul téměř měsíc. Co je důležité, to je podle spisovatele Pavla Kosatíka atmosféra, kterou kauza ve společnosti vyvolala. A klíčová je podle něj pozice eventuálních obětí.
Čtěte také
„Nechci, aby se to zametlo pod koberec a jsem přesvědčený, že nezamete, ale vlastně pro mě není důležité, kolik dalších predátorů se odhalí,“ říká v pořadu Jak to vidí… spisovatel Pavel Kostík. A dodává: „Pro mě je na tom klíčové to, aby šlo opravdu o ty oběti a abych to z toho cítil, protože pak budu mít naději, že ty eventuální oběti nebo lidé, kteří mají trápení, zažívají nebo zažili ošklivé věci, se s tím nebudou bát vyjít ven.“
Citlivější procesy
Zásadní je podle něj také to, aby poté, co potenciální oběti se svým příběhem vystoupí, následovaly citlivější procesy, než aktuálně následují nebo jaké fungovaly dříve. „To se nedá řešit způsobem, jakože policie a soud to vyšetří, že od toho tam jsou. Musíme se zajímat, jak to dělají, aby bylo jasné, že společnost sama na tom má zájem.“
Kosatík zdůrazňuje, že vyšetřování případů by nemělo probíhat standardním způsobem, kdy stojí svědectví proti svědectví. „To znamená pachatel něco povídá, poškozený nebo poškozená něco vypravuje a soud si nad tím často umyl ruce. Vyšetřovat řekl, že neví, komu věřit,“ poznamenává Kosatík, který je původní profesí právník. S výpověďmi se musí podle něj pracovat jiným, mnohem citlivějším způsobem.
Cesta z pravěku
Ovlivňovat nastavení ve společnosti by měly podle Kosatíka elity. „Týká se to i slovníku, jaký tady část lidí ještě používá a který je velice agresivní. Vidíme, že spousta lidí by v tom pravěku s chutí pokračovala, kdyby to šlo.“
To, jak se ke kauze Feri postavila Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, se Kosatíkovi docela líbí. „Nepozoruji tam náznaky nějakého zametání pod koberec, ta škola si je vědoma, že tam zřejmě k něčemu docházelo. Asi bychom se ale neměli tvářit, že je to omezeno na jednu školu nebo na jedno prostředí, tady se to prostě odhalilo, je to záležitost generační, celospolečenská,“ upozorňuje spisovatel Pavel Kosatík.
Další témata rozhovoru: summit NATO a ekonomické závazky členských zemí; paralela kauzy Dominika Feriho s filmem V síti; jak se společnost staví k tabuizovaným tématům; umíme se vypořádat s predátory různého druhu; může být vysoké IQ v nějakém ohledu handicapem; dopady aplikace DeepL na překladatelství; rozloučení s herečkou Libuší Šafránkovou; pokles počtu obyvatel kvůli pandemii koronaviru.
Související
-
Jan Kubáček: Generalita se zbláznila. Zhasla a střílí hlava nehlava. Lidem došla trpělivost
V Praze proběhlo v neděli setkání odpůrců vládních opatření. Demonstraci nazvanou Otevřeme Česko svolala iniciativa za zachování provozu restaurací Chcípl PES.
-
Tomáš Zima: Politici by měli své kroky lépe vysvětlovat, abychom se necítili jako pokusní králíci
Očkování proti koronaviru je za dveřmi. Zatímco ale ve světě jdou politici příkladem, u nás se představitelé státu do očkování příliš nehrnou.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.