Spíš než v plášti si mě představte v Africe. Tam jsem raději. Je to srdcovka, svěřuje se psychoterapeutka Štěpánka Podrazilová
Ráda se nechává překvapovat. „Jednou z mých typických vlastností je zvědavost, kam se věci neočekávaně rozběhnou,“ říká o sobě. Tato vlastnost ji nepochybně přivedla do Afriky. Jakým jazykem se v Ugandě dorozumívá s pacienty? Jak vnímají v Africe čas? Je dnes v Evropě velký tlak na děti? Je pro duši lepší vypustit emoce?
„Spíš než v plášti si mě představte v Africe. Tam jsem raději. Je to srdcovka,“ svěřuje se na úvod Blízkých setkání se svojí láskou k „černému kontinentu“. „Ta poslední Afrika mi přišla do života velmi nečekaně, když mi kamarádka řekla: pojď, pojedeme do Ugandy.“ Štěpánka Podrazilová váhala, protože už v Africe byla. Přesto odjela.
Teď tam pracuje na projektu pro HIV pozitivní děti a na klinice pro děti se srpkovitou anémií. „Je to příšerná nemoc, která je teď možná nejrozšířenější. Děti na ni umírají. Velká část mojí práce je edukace komunity a apel na to, aby se tamní lidi nechávali testovat, než se rozhodnou mít děti,“ přibližuje svojí práci v rámci fondu SSUUBO.
„Jela jsem připravená na to, že uvidím, bídu, nemocné plačící děti a zoufalství matek. Ohromilo mě, že děti trpí krutými bolestmi, ale jsou tiché, zaražené. Matky nehysterčí a poslušně čekají. Bylo to náročné,“ uzavírá psychoterapeutka Štěpánka Podrazilová.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.