Spící město. Napínavá pohádka o dětech ve světě bez rodičů

18. červen 2023

Jaké by to bylo, kdyby na světě usnuli všichni rodiče a vzhůru zůstali jen bezdětní? Tento postapokalyptický scénář na vlastní kůži zažijí čtyři sourozenci, kteří musí bojovat o přežití a spolehnout se především sami na sebe. Kniha Martina Vopěnky ožívá v rozhlasové dramatizaci Josefa Kačmarčíka. Těšit se můžete na Anežku Šťastnou, Petru Beretovou, Jana Jankovského a další.

Na motivy stejnojmenné knihy Martina Vopěnky napsal a režii má Josef Kačmarčík.
Účinkují: Lukáš Vejšický, Viktor Krčmář, Luisa Jirsová, Magdaléna Müller, Lucie Pernetová, Tomáš Havlínek, Robert Mikluš, Johanna Tesařová, Kryštof Bartoš, Renáta Matějíčková, Zdeněk Hruška, Hynek Chmelař, Dagmar Kopečková, Tomáš Weisser, Pavla Beretová, Tomáš Kobr, Anežka Šťastná, Jan Jankovský, Barbora Váchová, Kryštof Krhovják, Martin Hruška, Alexandr Mojžíš, Šimon Fridrichovský, Jan Vokrouhlecký, Jiří Köhler, Luisa Marie Marešová, Kateřina Pušová, Lenka Zbranková, Richard Fiala, Václav Marhold, Anna Kratochvílová, Naděžda Hávová, Regina Prouzová Květoňová, František Šedivý, Štěpán Pokorný, Libor Vacek, Elena Vanová a Kristian Páca
Dramaturgie: Lenka Veverková
Hudba: Ondřej Gášek
Premiéra: 18. 6. 2023

Jednoho rána se nejstarší Kryštof, dvojčata Ema a Kristýna a malý Samuel probudí a zjistí, že všichni rodiče po celém světě spí záhadným spánkem. Pro sourozence začíná každodenní boj – ve světě, v němž vítězí ti silnější, vychytralejší a bezohlednější. Ve chvíli, kdy nejmladšího Samuela unese neznámý muž, se příběh stává ještě napínavějším. Tři sourozenci se musí semknout, odložit své drobné neshody a vydat se najít svého brášku.

Čtěte také

Režisér a autor dramatizace Josef Kačmarčík příběh dynamizoval častým střídáním dvou dějových rovin, které se navzájem v čím dál rychlejším sledu proplétají. „K napětí dopomáhají také ostré střihy, prolamování některých scén do sebe a výrazná hudební složka, jež postupně prorůstá do příběhu a vytváří pocit nervozity a ohrožení. Také jsme posílili roli mediálních vstupů, které nás posouvají a orientují v ději, a snových scén, v nichž se rozvíjejí motivy skrytých strachů a tužeb.“

Důležitým tématem ve Vopěnkově Spícím městě byla pro Kačmarčíka zodpovědnost, kterou musí děti přijmout ve světě bez rodičů nejen za sebe navzájem, ale i za svá rozhodnutí a chyby. „Zajímalo mě také téma, jak bychom jako česká společnost reagovali na skutečně zásadní krizi, když o nich mluvíme i v časech relativního blahobytu a pohody,“ uzavírá Kačmarčík.

Další hry, četby a pohádky poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související