Šmolík

17. květen 2016

Zápis o Petru Šmolíkovi máte již z roku 1481. V současnosti u nás žije 677 nositelů tohoto příjmení, nejvíce jich najdete na Plzeňsku a v Rokycanech. Příjmení Šmolík má podle Dobravy Moldanové patrně stejnou etymologii jako Smolík, vychází tedy ze slovesa smolit ve významu „špinit“, případně též z apelativa smola, tj. „míza jehličnatých stromů“ nebo „výrobek z pryskyřice“. Mohlo být motivováno povoláním, ale také se mohlo jednat o přezdívku podle vlastností, o přenesené označení „pomalého člověka“ (říkalo se „táhne se jak smůla“). Srov. Šmoldas. Máte ale i židovské příjmení Šmol, které se vykládá z rodného jména Samuel, v jidiš Šmohel.

Použitá literatura:
D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 2010, s. 186; A. Kotík, Naše příjmení, Praha 1894, s. 40; J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 201

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.