Smíchu je méně. Ale myslím, že v duši jsou lidé usměvaví, je přesvědčen psycholog Martin Dolejš

29. červen 2022

„Lidé hledají na věcech jen negativa. Dnes jsem třeba kvůli hodinovému zpoždění jel do Prahy jiným vlakem, ale potkal jsem díky tomu kamaráda,“ poznamenal olomoucký psycholog Martin Dolejš, který se zabývá smíchem. Může smích prodloužit život? Jsou Češi morousové? Proč je důležité smát se na miminko? Jsou tlouštíci veselejší? Měli by se politici více usmívat? Máme někoho do smíchu nutit? Mohou se naučit smát i pesimisté? Ubývá úsměvu s věkem? A proč chceme být v mládí drsní?

Podle vědeckých studií smích prodlužuje život. „Je tam ale mnoho proměnných,“ připomíná psycholog Martin Dolejš. „Jedna organizace třeba chtěla zjistit, jestli je úsměv nakažlivý. Podle jiné studie existuje přes 18 typů úsměvů.“

Češi nejsou šediví, ale vidíme méně smíchu

Co se děje v mozku, když se člověk směje? „Většinou dochází k vyplavování adrenalinu a dalších hormonů, což je dobré pro psychickou pohodu. Používají se k tomu i zobrazovací metody, například CT.“

O Češích se říká, že jsou zamračení, šediví. „Neřekl bych, že jsme morousové. Ale vidíme u lidí méně smíchu. V duši jsou podle mě usměvaví.“ A co smích a introverti? „K pozitivnímu ladění nemají daleko, ale nechávají si ho pro sebe. Jejich vnitřní život je velmi bohatý a ta radost se tam objevuje. Mohou být šťastní.“

autoři: Adéla Gondíková , zk
Spustit audio

Související