Až na starého chrta se mi v parku podařilo rozesmát všechny psy, tvrdí lektor smíchu Petr Fridrich
Smějete se rádi? Pak jste určitě v dobré fyzické a psychické kondici, tvrdí lektor jógy smíchu Petr Fridrich, který prý vyhrál jednu zajímavou sázku.
Vsadil se, že v parku rozesměje pobíhající psy. „Až na jednoho starého a nemocného chrta se mi to podařilo u všech. Jak? Uděláte výraz jako pes, který má hravou náladu. Otevřete oči, vypláznete jazyk… Šel jsem tak daleko, že jsem šel na všechny čtyři. Lidi si říkali: Blázen,“ vzpomínal v Blízkých setkáních s Terezou Kostkovou, jak jinak než se smíchem.
Smích je potřebný a zdravý
„Neučím lidi se smát. Pomáhám jim ho udržovat v kondici. A proč jóga? Ta nás vede k harmonii a jóga dechu je jádrem jógy smíchu,“ objasnil lektor, podle kterého je smích nejen pozitivní, ale i zdravý.
Při smíchu dochází k prokrvení těla, rozšiřuje se krevní řečiště, prohlubuje dýchání, posiluje bránice, snižuje hladina stresových hormonů. „Nedůležitější ale asi je, že člověk, který se často a rád směje, je vyhledávaný ve společnosti. Lidé se s ním chtějí setkávat, protože na ně přenáší dobrou náladu,“ konstatoval Petr Fridrich.
Podívejte se na video s druhy smíchu podle Petra Fridricha z roku 2018.
Jak se dostat k té správné technice? Která zvířata se umí smát? Co je potřeba k tomu, abychom si nacvičili smích? Má každý člověk specifický smích? Pomáhá umělý smích u seriálů?
Související
-
Buďte pozitivními sobci! Život nejen prožívejte, ale taky si ho užívejte. Pomůžou vám nová pravidla
I sobectví může mít pozitivní stránky. Pomůže nám v tom, že, když už si píšeme své životní příběhy, tak aby to vyprávění stálo za to. To je motto knihy Michaely Dom...
-
Patrik Hartl: Už v sedmi letech jsem si představoval, že budu výjimečný. Ale nešlo to
Uspěl u publika jako divadelní režisér i u čtenářů jako autor knižních bestsellerů. Jak žije a pracuje člověk, který se vším, co dělá, snaží hlavně bavit sebe i ostatní?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.