Slyšet se jinak. Dokument o metodě nenásilné komunikace a její proměně člověka

8. duben 2018

Jakou sílu mají slova? Co se skrývá za pichlavými větami, které svým blízkým i sami sobě denně věnujeme? Jak porozumět našim malým vnitřním bouřím? Dokument byl odbornou porotou vybrán mezi sedm nominovaných děl na Prix Bohemia Radio 2018.

Knížka Marschalla Rosenberga Nenásilná komunikace mne nadchla. Nadšení z jejího dopadu i třeba v oblastech zmítaných válečnými konflikty ale vystřídala frustrace, že se mi nedaří tak logickou a přirozeně vyznívající metodu aplikovat do svého života. Dokud jsem nenavštívila seminář Ondráše Přibyly.

Byl dynamický a k mému překvapení orientovaný na konstruktivnost komunikace. Hodiny seminářů a tréninků, teorie začaly žít svým životem, i já jsem už rozeznávala pouhá slova, pojmenování jevů, od vnitřního prožívání – toho, co se děje uvnitř mě, co mnou cloumá.

Co se rozprostírá za slovy

A pocítila, že za našimi slovy se rozprostírá mnohdy neobjevená krajina vnitřního prožívání. A že skutečně autentická slova mají moc přepisovat to zažité snad i na fyziologické úrovni. Představa těchto vnitřních procesů mě inspirovala k estetickému pojetí toho, co se děje uvnitř nás.

Ondráš Přibyla, seminář Nenásilné komunikace Dojo, 2017

Mnohdy nepěkného, ukrytého hodně hluboko, hledajícího cestičky, kličky a zákruty, jak nepoznané vyjít na povrch. Probublat. Skrze slova a jiné strategie. A my se učíme to poznávat, přetáčet tam a zpět, přepisovat. Pro mě samotnou bylo nepříjemné a depresivní se do těch hlubin nořit a tvořit je. Naopak velmi příjemné bylo setkávat se s lidmi, kteří trénují, hrají si, zkouší, chybují, vytrvávají, sdílí...

Příběh o naplnění krásné vize světa

S postupem času a střihu, během něhož se mi stačila narodit dcera, se mi z koncepce dokumentu začala vytrácet metoda. Co chtělo být angažované dílo o Nenásilné komunikaci, začalo se stávat příběhem o hledání naplnění krásné vize světa.

Seminář Nenásilné komunikace Dojo, 2017
autor: Eliška Blauberová
Spustit audio