Slaměné vdovy. Žena vězně, kamioňáka nebo muzikanta. Dokuseriál o ženách, které jsou na život samy
Slaměné vdovy: Žena vězně
Opavská rodačka Lucie, máma tří dcer, dnes obětavě pečuje o staré lidi. Co před léty prožila, a jaká rozhodnutí učinila, když její muž po deseti letech soudů nastoupil k sedmiletému výkonu trestu ve věznici Heřmanice v Ostravě? Vydržel jejich vztah? Kvůli ženám, které se dostávají do stejně nelehké situace dnes, se rozhodla paní Lucie vyprávět svůj příběh. Aby jim pomohla svými radami a zkušenostmi. Při natáčení Dokuseriálu Slaměné vdovy několikrát zažila déjà vu.
Když manžel paní Lucie skončil ve vězení, zůstala sama na výchovu tří dcer. Nejmladší bylo pět let. „Nevěděla jsem, co jí říct. A tak jsme jí několik let tvrdili, že je v nemocnici. Ale když jsme chodili na návštevy do vězení, ptala se, kde má taťka ty injekce, a chtěla je vidět,“ vzpomíná paní Lucie.
Špatná zpráva se v jejím okolí rozkřikla velmi rychle a byli i lidé, kteří si přáli, aby svého muže opustila. „Kamarádky, kterým to mohlo být úplně jedno, říkaly: Nebudeš na něj doufám čekat! Chtěly slyšet hlavně nějaké pikantnosti, že jsem si třeba našla nějakého chlapa… A jak se kroutily, když jsem jim chtěla vyprávět o návštěvě manžela ve vězení, jaké to tam je. To slyšet nechtěly.“
Pomoc rodiny
Výraznou pomoc našla v rodině, bez které by péči o tři dcery, zaměstnání a ještě studium vysoké školy, sama nezvládla. „Myslím na to, co dělají ženy, které podporu rodiny nemají. Já měla v té době dvě práce, i na směnný provoz. Ale naše dcery měly tety, strýce, dědu, babičku. To je velmi důležité. Nejenom finance, ale že se o děti někdo zajímá, a je tady pro ně, že se mají ke komu přitulit. Protože jedna matka to nemůže všechno zvládnout! Já byla v té práci vlastně pořád.“
Sama se musela vypořádat například i s opravami v bytě. Ne každý ze sousedství byl totiž ochotný jí pomáhat. „Měla jsem souseda, a ten, když mě viděl, tak skočil do výtahu a prchal přede mnou. Chudák!“
Manželství má váhu
Paní Lucie v Dokuseriálu Slaměné vdovy otevřeně popsala svůj příběh i proto, aby pomohla ženám, které se ocitnou ve stejné situaci. A může jim být dobrým příkladem. Svého muže neopustila. Pevné základy jejich vztahu a silnou vůli nepřízeň osudu překonat vnímá jako odkaz pro další generace své rodiny.
„Manželství pro nás s Pavlem není jenom něco na papíře. Jsme konzervativní, a nechtěli bychom, aby naše holky bez tohoto svazku žily. Má to svoji váhu. Jsem totiž přesvědčená, že to, že jste manželé, dodá člověku tu odvahu a sílu, aby vytrval, když přijdou takové strasti,“ uzavírá svůj příběh paní Lucie.
Související
-
Ženy-bohyně. Dokuseriál o tom, proč je luxus se ženou skutečně cítit, i když jí jste
Téma „bohyňství“ vyvolává vlny nadšení i kontroverze. Proč ve společnosti rezonuje právě dnes? V dokumentu odpovídají ženy z autorčina okolí, filozofky, koučka, ale i muži.
-
Zúčtování paní Anny. Příběh třicátnice, která se narodila jako muž
Anna je fotografka žijící v Plzni. Svého muže potkala, když dělala za pokladnou v supermarketu. Nevadilo mu, že se Anna narodila jako Lukáš.
-
Té noci pes neštěkal... Oceněný dokument o manželce mafiánského bosse Běly, který pracoval s Mrázkem
Patřil k nejmocnějším v podsvětí. Udržoval blízké vazby s kmotrem Mrázkem, který se od něj prý učil. Podle manželky byl ale rovným chlapem. Jeho příběh vypráví právě ona.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.