Skety: Jsme docela zlí a všichni máme cynickej humor. Ale jinak máme samé pozitivní vlastnosti
Jedním z nejviditelnějších a nejlepších vokálních souborů u nás je sextet Skety. Do Olomouce, kde probíhá Prix Bohemia Radio, si moderátor Jiří Holoubek pozval dva členy: Veroniku Vítovou a Petra Wajsara.
Proč Skety? „Jsme docela zlí a všichni máme cynickej humor, takže zkoušky jsou divoký. Ale jinak jsme hodní, milí, hezký a máme samé pozitivní vlastnosti,“ směje se Veronika Vítová. „Vymyslel to Michal Strnad od nás a je to od slovesa scatovat, tedy simulovat pomocí hlasu hudební nástroje,“ uvádí to na pravou míru Petr Wajsar.
Za názvem kapely býval ještě dovětek: a capella jazz sextet. „Ten jsme odstranili, i když se za jazz nestydíme a máme ho rádi. Ale lidi si myslí, že mu nerozumí, že to bude složitá hudba a my je nechceme odrazovat. Kromě toho jazz není to jediné, co děláme. Naopak se nebojíme dalších žánrů a rádi je pološíleným způsobem propojujeme,“ říká Vítková.
Co je tím kouzlem
Jejich koncerty jsou velmi živé a posluchači neodchází. „Zvládáme to neopakovatelným šarmem našich osobností,“ žertuje Wajsar. „A taky technikou, protože naše hlasy proháníme přes různé krabičky. Děláme to živě, není to žádný playback, ale může nás tam zpívat třeba až 18.“
„Ale není to jen o efektech,“ uklidňují. Koncerty provází improvizace. A paradoxně i tu se Skety snaží trénovat. „A to tak, že krátce za sebou uděláme dvacet krátkých improvizací, které musí být odlišné. Trénovat se to dá, ale jak to vzniká, je těžká otázka.“
Žádná ponorka
Vydrželi spolu dlouho a považují to za úspěch. Podle Veroniky to zatím zvládají. „Zkoušíme dvakrát týdně a do toho máme koncerty, takže jsme spolu hodně. To, chtě nechtě, vytváří různé tlaky. Kvůli hudbě se ale nehádáme nikdy a to je to pojítko. Hudebně nás to strašně baví.“
„Ve Sketách funguje demokracie,“ dodává Petr Wajsar. „Je třeba ji uplatňovat tam, kde jsou opravdu odlišné názory, ale většinou se shodneme jednomyslně.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.