Sexuální asistence aneb Doteky s intimitou hendikepovaných

4. září 2016
Sex s handicapem

Veřejnost si mylně myslí, že lidi s hendikepem nemají na sex nárok, že sexuální asistence je sporná sexuální služba. Dokument se pokusí tento názor vyvrátit. Stejně jako zdravý člověk mají nárok na erotický život navzdory všem tělesným i mentálním omezením a limitům.

Sexuální asistence není jen o sexuálním styku, ale i o dotecích, intimitě, společné nahotě, masážích, objímání atd. Vychází z myšlenky, že lidé s postižením mají sexuální potřeby stejné jako lidé bez postižení, ale není v jejich silách je uspokojit.

Sexuální asistence je možností, jak hendikepovaní mohou naplnit své sexuální potřeby, jak si zvýšit sebevědomí, nestydět se mluvit o svém těle, o vztahu k němu, o svých sexuálních fantaziích. Klient by pod vedením asistentky měl porozumět své sexualitě a naučit se s ní sám pracovat.

Právo na sex

V dokumnetu promlouvá několik osob. Lucie Šídová je výkonnou ředitelkou a psychoterapeutkou organizace Rozkoš bez rizika, kde vznikl projekt Právo na sex. Jeho tématem je sexualita osob s hendikepem a sexuální asistence. V rámci projektu proběhly workshopy, kurzy, konference, besedy a přednášky.


Petr EisnerSexuální asistence je víc než jen bezpečnou a citlivou prostitucí, je to služba. Je víc než pouhý placený pohlavní styk, je to vztah vybudovaný na oboustranné důvěře. Pracovník sociální služby se nikdy nesmí stát předmětem uspokojování sexuálních a vztahových služeb klienta. Pracovník radí, konzultuje, používá pomůcky, ale klienta se nikdy fyzicky nedotýká ani nepoužívá při demonstraci své vlastní obnažené tělo.

Petr Eisner je školitel sexuálních asistentek a pracovník v sociálních službách. Věnuje se práci s lidmi s postižením a vzdělávání pracovníků v sociálních službách. Zabývá se osvětou spojenou s právem postižených na sex.

Milan Langer, předseda Trendu vozíčkářů, se podílí na rozvoji sexuální asistence v ČR. Na vozíku je od dětství. „Tělo hendikepovaných je hodno toho, aby na něj někdo pohlédl a pohladil ho,“ říká v dokumentu. Svým příkladem a jednáním pomáhá otvírat dveře těm, kteří jsou nesmělí, kteří podléhají společenskému tabu.

Sexuální asistentka Vladana

Sexuální asistentky mají za úkol naučit klienta pracovat s jeho sexualitou. Ženy ze sexuálního byznysu to umí. „Sex je hlavní životní energií a nástrojem hluboké komunikace,“ tvrdí Vladana Augstenová. Ve své praxi využívá a provádí tantrické masáže.

V roce 2015 absolvovala certifikované školení Sexuální asistentka pro hendikepované. Vladana je toho názoru, že sexuální energie je nejsilnější energie v našem těle, a proto je třeba ji rozvíjet a kultivovat, nejlépe už od dětství. Vladana otevřeně hovoří o své minulosti prostitutky.

Vladana  Augstenová ve své praxi využívá a provádí tantrické masáže

Těžká životní krize, milionové dluhy z nevydařeného podnikání, způsobila rozchod s dlouholetým partnerem. Sama sebe za neúspěch potrestala tím, že začala prodávat své tělo. O sex a prostituci se začala doslova vědecky zajímat, až narazila na tantru, styl života, ve kterém se všechno točí kolem sexuální energie.

sexuální asistentka Vladana  Augstenová

„Nejdůležitější erotický orgán je hlava. A o tom to je, abychom cítili, že vzbuzujeme zájem, že když budeme sami sobě věřit, můžeme to skutečně dokázat, když budeme chtít, nic není nemožné,“ jsou slova hendikepovaného Milana Langra.

Spustit audio
autor: Miroslav Buriánek