Sestry B. Lída Baarová a Zorka Janů, odlišnější sestry by člověk těžko pohledal

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy
Prodlouženo do 15. 3.
Lída Baarová a Zorka Janů

Novela Mileny Štráfeldové sleduje osudy Lídy Baarové, jedné z největších krasavic protektorátního filmu, a její sestry Zorky Janů, nadějné divadelní herečky, která dobrovolně odešla ze světa v pouhých pětadvaceti letech. Nový díl desetidílného seriálu poslouchejte vždy od půlnoci na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.

Účinkuje: Dana Černá
Připravila: Kristýna Franková
Napsala: Milena Štráfeldová
Režie: Lukáš Hlavica
Premiéra: 15. 2. 2021

Žil byl v Praze na Letné magistrátní úředník Karel Babka. Měl ženu Ludmilu a dcerku stejného jména. Když bylo malé Lídě sedm let, narodila se její roztomilá sestřička Zorka. 

Vztah dvou dívek byl od počátku problematický. Nejprve Lída nezvladatelně žárlila, ovšem jak šel čas a ona se vydala za svým hereckým snem, misky vah se vyměnily a Zorka se Lídě obdivovala víc a víc… až zatoužila být jako ona.

Lída Baarová na obálce Kinorevue z 27. 11. 1940

Pak se Lída stala slavnou herečkou českého a posléze i německého filmu, postupem času ale přišly první starosti a kolem Lídy se začala neodvolatelně utahovat smyčka jejích kontaktů s nacisty. A tak prchala z Německa do Prahy, z Prahy do Itálie…

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky nebo na webu a v aplikaci mujRozhlas.cz. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma, některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz

Zorka se zatím pilně činila, usilujíc o jediné: stanout na divadelních prknech a účinkovat v těch nejlepších dramatech, jaká kdy byla napsána.  To ještě netušila, jak moc jí uškodí, že je sestrou slavné Lídy Baarové.

Hvězda filmu a její opomíjená sestra

Novela Sestry B. vznikla na základě divadelní hry pro dvě herečky.

Čtěte také

Milena Štráfeldová v ní chtěla popsat nejen obecně známý osud Lídy Baarové, jedné z největších hvězd protektorátního filmu, ale především se zaměřit na její opomíjenou mladší sestru Zorku Janů, jejíž život skončil tragicky v poválečném roce 1946.

Válečná léta a úspěchy Zorky i Lídy

Vyprávění sleduje střídavě osudy obou sester a postupně kulminuje až k posledním rokům druhé světové války, které znamenaly pro všechny členy rodiny Babkových konec nadějí na návrat k normálnímu životu.

Kromě Lídina strmého hereckého vzestupu a jejího postupného zaplétání s nacistickým režimem vidíme nadějně stoupající hvězdu mladinké Zorky, které se daří prosazovat ve filmu i v milovaném divadle.

Zásadní obrat. Z filmové hvězdy je „kolaborantka“

Lída uhranula českou veřejnost například ve filmu Dívka v modrém a následně se proslavila také v německých, záhy i italských snímcích. Zorka usilovala především o úspěch na divadle, jemuž byla ochotna obětovat všechno.

Prošla náročnou praxí ve Voicebandu E. F. Buriana, účinkovala v několika kočovných společnostech a nakonec zazářila v úspěšné inscenaci Herečka v Divadle Na Poříčí. Konec války ale přinesl zásadní obrat: Lída byla vězněna a vyslýchána, což rázem ukončilo nejen její, ale i sestřinu kariéru; sourozenecký vztah s kolaborantkou znamenal pro Zorku jako herečku definitivní konec. To byl ortel, který neunesla.

Osudy rozdílných sester pod vlivem hákového kříže

Autorka se v novele zaměřuje na citový život a rozdílné povahy obou sester – Lídinu cílevědomost a sebestřednost a Zorčinu nesmírnou duševní křehkost, která ji v průběhu let vedla jak k nešťastným citovým vzplanutím, tak i k anorexii a pokusům o sebevraždu.

Soustředí se na milostné vztahy – Zorčinu nenaplněnou lásku k Františku Kožíkovi či Karlu Högerovi, Lídin vztah s Gustavem Fröhlichem a její osudnou aféru s říšským ministrem propagandy Josephem Goebbelsem. Sleduje osudy dvou tak rozdílných sester až do samého konce, který je hořký v obou případech.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Kristýna Franková
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...