Úžasné životy: Lída Baarová podle Stanislava Motla
Hereckou legendu poprvé zaznamenal novinář už jako dítě. Už tehdy ho upoutala, protože kolem ní obcházelo takové zvláštní tajemství. To tajemství má jméno Joseph Goebbels.
Přál si dopátrat se pravdy. Nakonec o ni napsal knihu a na sklonku jejího života se dokonce stali přáteli.
„Člověk by neměl dnes hodnotit druhého člověka v jisté době podle dnešního měřítka. Vždycky je dobré se pokusit vcítit do té osobnosti nebo do té doby. Lída Baarová nemá zapotřebí, abychom ji dneska odpouštěli, ale máme šanci ji pochopit.“ Tak vnímá hereckou osobnost Lídu Barovou publicista Stanislav Motl.
Mladá hvězda
„Jako dvacetiletá holka se dostala do té nejvyšší herecké špičky v Evropě. A chtěla hrát za každou cenu. Měla obrovský úspěch a Lída Baarová v zahraničí opravdu hvězdou byla. Ten její talent a ta její obrovská touha hrát a uspět ji dovedl do propasti. Její velký problém byl také to, že se stala hvězdou v době nacismu. “
„Já si pamatuji, jak jsem v loži číslo 5 v legendárním kinu Illusion viděl poprvé film Panenství režiséra Otakara Vávry. Je to jedinečné sociální dílo a Lída Baarová zde sehrála jedinečný part. A to, že tento film získal zvláštní ceny na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, bylo zásluhou jejího tehdejšího jedinečného výkonu,“ vzpomíná novinář Stanislav Motl.
Související
-
Úžasné životy: Jaroslava Adamová podle Jan Čenského
Snad každý má herečku spojenou s výraznou rolí. Ať už v divadle, televizi, rozhlasové hře nebo některém z mála filmů, ve kterých se přes nesporné mistrovstí objevila.
-
Úžasné životy: herečka Jana Dítětová podle Ilony Svobodové
Na hvězdu filmů Prstýnek nebo Karel a já zavzpomíná herečka, která se se starší kolegyní poprvé setkala během svých studií. Obě si hned padly do oka.
-
Úžasné životy: Helena Růžičková podle Zdeňka Trošky
Stačilo jim jedno osobní setkání, aby se ztvrdilo přátelství na celý život. Na legendární Helenu Růžičkovou vzpomíná v dokumentu režisér Zdeněk Troška.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.