Sekera. Případ sadistického vraha symbolicky pohřbeného vedle Milady Horákové mezi hrdiny 3. odboje
Když se ráno 2. července 1950 našla poblíž Křesanovského potoka u Vimperka dvě mrtvá těla, měli někteří kriminalisté hned jasno: dva zabití muži jsou západní agenti.
Scénář: Bronislava Janečková a Emil Hruška
Režie: Jaroslav Kodeš
Zvuk: Petr Šplíchal
Těla patřila mužům ve věku 20–30 let. Oba byli zavražděni sadisticky: ubiti a rozsekáni. Asi sekerou. Neměli na sobě žádné oblečení ani osobní věci. Na místě činu se ale našel vojenský pásek a v Křesanovském potoce také balík s oblečením a aktovka.
Zahraniční agenti vs. český voják?
V ní bylo jen pár věcí (kartáček na zuby, mýdlo, lžíce). Zakrvácené oblečení mělo ale tovární značky USA. Z toho se soudilo, že šlo o americké špióny, kteří šli z/do Německa. Vyšetřování se vedlo dvěma směry. Jeden se držel hypotézy agenta, druhý běžné kriminalistické stopy – vojenského opasku.
Po únoru 1948 došlo v Československu k nevídanému nárůstu tzv. politických deliktů, ale i kriminálních trestných činů. Některé z nich se s těmi politickými prolínaly. Jiné za ně byly účelově vydávány.
Ukázalo se, že v den nálezu těl poručík z vojenského útvaru u Vimperka vytýkal vojínovi ve vlaku závady na stejnokroji: čepici (lodičku) upravenou po americkém způsobu, nepředpisovou blůzu důstojnického střihu (upatlanou, se skvrnami) a řemen místo opasku. Vojín měl dovolenku z Košic.
Vrah z dobré rodiny
Jméno vojína brzy vypátrali. Šlo o Václava Rouska. I když pocházel z dobré rodiny (otec učitel, dva bratři lékaři, třetí architekt), problémy s ním byly vždycky. Kradl i doma, gymnázium nedokončil. Jako krejčí okrádal i své spolupracovníky. Ukradl peníze, látky, cigarety, psací stroj, lustr…
Když se na něj vyptávala kriminálka, seděl zrovna v posádkovém vězení kvůli podezření z rozkrádání obuvnické kůže z vojenského skladu. Hned při prvním výslechu se bez okolků k dvojnásobné vraždě dvou Maďarů u Vimperka přiznal.
Během policejní rekonstrukce se smál
S Maďary se seznámil, když ševcům přeprodával rozkradený vojenský materiál. Když zjistili, že je z Českých Budějovic, chtěli po něm převést přes hranice do západní zóny. Rousek dopředu vyinkasoval 20 000 korun a Maďarům namluvil, že hranice začíná hned za Vimperkem.
„Převáděl“ je postupně. Popsal podrobně a bez ostychu jejich ubití sekerou v lese i svlečení. Jejich boty si nechal. Jako dárek pro tchýni. Během policejní rekonstrukce se smál a zdálo se, že si svůj návrat na místo činu až zvráceně užívá. Soudní znalci ho označili za příčetného, ale citově a morálně zcela otupělého.
Trest smrti pro bestii
Svých činů nelitoval a opakovaně tvrdil, že jen zbavil republiku nepřátel. Vojenský soud v Písku ho 24. května 1951 odsoudil k trestu smrti. „Nemůže být bestiálnější a surovější způsob vraždy,“ potvrdil rozsudek i Vyšší vojenský soud v Praze po Rouskově odvolání.
„Jde o individuum, které se neštítí těch nejzavrženíhodnějších prostředků, pokud v tom vidí pro sebe nějakou materiální výhodu,“ stálo i v zamítnutí prezidentské milosti. Václav Rousek byl popraven 25. srpna 1951. Ale to není konec.
Hrdina třetího odboje?
V roce 1992 vzniklo v Praze na Ďáblickém hřbitově čestné pohřebiště politických vězňů. Je tvořeno symbolickými náhrobními deskami se jmény 247 identifikovaných politických vězňů. V řadě č. 17 se tu nachází pamětní deska Václava Rouska. Notorický zloděj a sadistický vrah tu je pohřben po boku Milady Horákové, Záviše Kalandry a dalších.
Související
-
Mrtvý v plamenech. Odhalení vraha pohřbeného mezi oběťmi politických procesů
Odhalení vraha pohřbeného mezi oběťmi politických procesů. Stojí za pověstnou „žlutou září nad Letnou“. Kvůli krádeži psacích strojů zabíjel a způsobil obrovské škody.
-
Státní vyznamenání pro vraha
Jiří Skomarovský. Důstojník Svobodovy armády. Velitel jednotky Smrt fašismu. Výsadkář, který bojoval snad všude. Nebo to bylo jinak?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka