Se zpravodajským podcastem jsme přišli jako první, říká moderátorka Vinohradské 12 Lenka Kabrhelová
Lenka Kabrhelová připravuje oceněný rozhlasový podcast roku Vinohradská 12. „Byli jsme první, kteří zpravodajský podcast začali připravovat,“ vrací se k začátkům před dvěma lety novinářka v Blízkých setkáních na Dvojce.
Pro Lenku Kabrhelovou je úspěch Vinohradské 12 obrovská motivace. Nejen pro ni, ale pro celý tým, který každý díl připravuje. „Na začátku jsme byli ve správný čas na správném místě,“ vzpomíná na dobu, kdy se podcast v Českém rozhlase rodil.
Jak a kde poslouchat podcast Vinohradská 12
Podcast Vinohradská 12 můžete poslouchat kdekoliv a kdekoliv. Nový díl najdete každý všední den ZDE > na internetových stránkách. Nebo poslouchejte z mobilu v podcastových aplikacích. Doporučujeme stáhnout si aplikaci mujRozhlas.
Když s Vinohradskou 12 začínala, hodily se jí zkušenosti ze zahraničí. Studovala ve Spojených státech amerických na Harvardské univerzitě, tamní tvůrčí prostředí bylo pro novinářku inspirativní. „Jedním z témat, která jsme probírali, byly i podcasty, které byly už v té době v Americe velice populární. Vrátila jsem se s novými podněty,“ vzpomíná na dobu svého působení v USA.
Pečlivý výběr témat a bohatý audio archiv rozhlasu
O čem se ve Vinohradské 12 bude mluvit, podléhá pečlivé debatě s rozhlasovými kolegy. „Některá témata nevyčichnou, je zajímavé se k nim vrátit,“ popisuje moderátorka v Blízkých setkáních.
Čtěte také
„V rozhlase je bohatý audio archiv a často jej využíváme.“
V čem je podcast Vinohradská 12 specifický? „Jedná se o téma na ploše několika minut. Hostem často není politik ani aktér konkrétní události. Ale je to kolega novinář, který téma sleduje dlouhodobě z mnoha úhlů. Společně jsme potom schopni dat dohromady tu půlhodinu, ve které se snažíme na problém dívat z různých stran,“ popisuje obsah zpravodajského podcastu Vinohradská 12.
V podcastu Vinohradská 12 je i hudba důležitá
Nedílnou součástí podcastu je i hudba. „Snažíme se s hudbou pracovat kreativně. Aby obsah posunovala a dala prostor se zamyslet,“ vypráví Lenka Kabrhelová o zpravodajském podcastu Vinohradská 12, který získal ocenění Podcast roku.
Pohlazení od dalajlamy
Novinářka má za sebou bohaté novinářské zkušenosti a cení si například setkání s dalajlamou. „Byl to jeden z mých prvních zpravodajských příspěvků,“ vzpomíná na setkání. „Byl hodný a když vycítil mé rozpaky, pohladil mě po tváři. Byl to úžasný zážitek,“ přiznává dojatě.
Jak dlouho pobývala na Harvardu? Co si přeje do budoucnosti? Jak se nahrává Vinohradská 12?
Související
-
Co vedlo k prestižní novinářské ceně? Lenka Kabrhelová netypicky hostem vlastního podcastu
Cenu Karla Havlíčka Borovského za novinářskou a publicistickou práci získala moderátorka podcastu Vinohradská 12 Lenka Kabrhelová. Dnes odpovídá na otázky Radka Kedroně.
-
Lenka Kabrhelová: Z Vinohradské 12 mám příjemný pocit. Je krásné, že je to kolektivní dílo
Lenka Kabrhelová tvoří v Českém rozhlase podcast Vinohradská 12 už dva roky. Kde se naučila vážit každého slova a jak hodnotí roli novinářů v éře Donalda Trumpa?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.