Se štrúdlem do Aše. Kam a proč zmizel pražský obchodník? Kriminální příběh z podzimu 1947
Pražský obchodník Karel Táborský odjel 12. listopadu 1947 vlakem do Aše nakoupit od svého známého textil. Měl se vrátit do tří dnů, namísto toho beze stopy zmizel…
Autorka projektu: Bronislava Janečková
Režie ozvučení: Petr Šplíchal
Když se její manžel ve stanovené lhůtě nevrátil a nedal o sobě žádnou zprávu, začala se Alexandra Táborská strachovat, co se s ním stalo. Že do Aše skutečně odjel, potvrdila policii žena jeho obchodního partnera paní Malaníková. Na nádraží Táborskému ještě pro manžela předávala štrúdl, čokoládu a dopis.
Po svém klientovi se sháněl i Jan Malaník. Do poválečné Aše přesídlil hned po válce, poté, co odtamtud byli vysídleni Němci. Podobně jako mnoho jiných využil příležitost a s vidinou rychlého zisku se stal národním správcem tamní textilní továrny. Látky ze skladu „své“ továrny se také chystal prodat Táborskému. Jak ale vypověděl, ten do Aše vůbec nedorazil.
Kam a proč zmizel muž v tmavošedém obleku, černých polobotkách a tmavohnědém zimníku s aktovkou v ruce? A co se stalo s nabitou pistolí, kterou si v koženém pouzdru připnul před odjezdem k opasku?
KUPUJTE NA RADIOTEKA.CZ
Související
-
Muž, který nikomu nechyběl
To listopadové ráno roku 2001 zastavil za obcí Bedihošť řidič dodávky, aby si zakouřil. Kousek od svého auta zahlédl něco, co ho pořádně vyděsilo. Nahé tělo ubodaného muže.
-
Výstřely u Paříže. Rada Vaňásek vyřešil případ vraždy, který francouzská policie měla za beznadějný
Trvalo to jen pár sekund a zvuk výstřelů rychle zanikl v šumění obilí. Nikdo je nezaslechl. Na poli u obce Louvres zůstala ležet těla dvou mladých studentů...
-
Zločin na Císařské louce. Vraždu účetní vyřešil skutečný rada Vacátko během několika hodin
V listopadu 1929 vylovil převozník z Vltavy podezřelou kombinaci předmětů – rozštípané dříví, velkou pokladní knihu a části ženských šatů. Všechno od krve…
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.