Se štrúdlem do Aše

Pražský obchodník Karel Táborský odjel 12. listopadu 1947 vlakem do Aše nakoupit od svého známého textil. Měl se vrátit do tří dnů, namísto toho beze stopy zmizel…

 

Když se její manžel ve stanovené lhůtě nevrátil a nedal o sobě žádnou zprávu, začala se Alexandra Táborská strachovat, co se s ním stalo. Že do Aše skutečně odjel, potvrdila policii žena jeho obchodního partnera paní Malaníková. Na nádraží Táborskému ještě pro manžela předávala štrúdl, čokoládu a dopis pro manžela.

Komentář: Emil Hruška, spisovatel a publicista
Autorka projektu: Bronislava Janečková
Režie ozvučení: Petr Šplíchal
 
Účinkují: Pavel Batěk, Petr Halíček, Zuzana Kajnarová, Antonie Talacková, Svatopluk Schuller, Filip Kaňkovský, Jan Bavala a Jiří Knot
Napsal: Emil Hruška
Zvukový mistr: Tomáš Gsöllhofer
Režie: Jaroslav Kodeš
Premiéra: 1. 4. 2020

Po svém klientovi se sháněl i Jan Malaník. Do poválečné Aše přesídlil hned po válce, poté, co odtamtud byli vysídleni Němci. Podobně jako mnoho jiných využil příležitost a s vidinou rychlého zisku se stal národním správcem tamní textilní továrny. Látky ze skladu „své“ továrny se také chystal prodat Táborskému. Jak ale vypověděl, ten do Aše vůbec nedorazil.

Kam a proč zmizel muž v tmavošedém obleku, černých polobotkách a tmavohnědém zimníku s aktovkou v ruce? A co se stalo s nabitou pistolí, kterou si v koženém pouzdru připnul před odjezdem k opasku?

autoři: Emil Hruška , and
Spustit audio

Související