S Michalem Tučným jsme byli kamarádi, byli jsme si podobní, vzpomíná Tomáš Linka

10. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tomáš Linka

Paní má se má aneb paměti countrymana. Tak se jmenuje nová kniha Tomáše Linky. „Jsem na scéně 52 let a tak je těch zážitků moc,“ vysvětluje.

Kniha se jmenuje podle písničky Paní má se má. Žena Tomáše Linky v té chvíli právě žehlila, když byl na návštěvě Petr Novotný a společně vymýšleli text této písně. „Když se narodila naše první dcera, plíny se ještě žehlily. My se na ni dívali s Petrem Novotným a napadl nás tento text.“

Nejdřív byla foukací harmonika

„Já to mám od malička z domova. Můj otec byl veliký fanda muziky a z harmonik měl složený celý soubor, se kterým jezdil po estrádách například s Karlem Vlachem a jeho orchestrem nebo s R. A. Dvorským. Kapela zkoušela u nás v obýváku a začal jsem na ni hrát v deseti letech. V 60. letech jsem hrál i na baskytaru v kapele Merkur,“ popisuje Tomáš Linka své hudební začátky.

Kamarádi

Roky v kapelách Greenhorns a Fešáci byly pro Tomáše Linku krásné. Mezi nejbližší spolupracovníky patřili Michal Tučný a stále patří Petr Novotný. „S Michalem Tučným jsme byli kamarádi, byli jsme si podobní, rádi jsme se napili. Měli jsme dobré vztahy až do konce, Michal mi dokonce sehnal i chalupu, kterou jsme měli v Hošticích.“

„Petr Novotný byl velký profesionál, naučil mě toho moc, například dochvilnosti. A naučil mě psát texty,“ vzpomíná muzikant.

Tomáš Linka miluje americký západ a dobu westernů. A má rád moře. Teď vydává i brožurku Foukací harmonika pro úplné začátečníky, která by mohla pomoct naučit hrát ty nejmenší děti.

Spustit audio

Související