S koňmi mezi paneláky. Dokument o koňákovi, mladých lidech z pražského sídliště a jejich přátelství

5. květen 2018

Pavla Radu můžete téměř každý den potkat na sídlišti v pražských Modřanech. A určitě ho hned poznáte. Většinou sem totiž vodí své koně na pastvu. Často ho doprovází i pár teenagerů a mladých lidí z okolních paneláků. Právě o tomto přátelství dvou generací a o chovu koní v městském prostředí je dokument z cyklu Dobrá vůle.

Jeho příběh začal v 90. letech, když zastavil na jedné nové farmě. Bratr ho tehdy přivedl na myšlenku pořídit si koně. A tak se Pavel Rada na farmu vracel, až jednoho dne koupil kobylku Lutanii. A nezůstalo jen u ní. „Lúťa kdysi běhala dostihy a teď je takovým centrem stáda. I když není zdaleka nejsilnější,“ říká v dokumentu její majitel.

Za pastvou na sídliště

Časem totiž přibyl Laky, který se kobylce narodil až v Modřanech. A ještě později Pavel Rada koupil hřebce Dilewara. Nejdřív ale bylo nutné naučit koně žít na sídlišti, zvládat takové prostředí. Zvlášť Lutania si na to zvykala delší dobu. „Začal jsem chodit na různé kurzy a cvičení a potom i s kobylkou dohromady.“

Stáj a ohradu pro své koně postavil Pavel Rada, dnes 66letý důchodce, na úpatí sídliště Na Beránku. Na zahradě svého domu. A odsud je to asi jen 15 m k prvnímu paneláku. Obyvatelé sídliště potkávají koně i jejich chovatele prakticky denně. Na pastvu je vodí na trávníky mezi paneláky, k nedaleké samoobsluze nebo na modřanskou stráň zvanou Hupy.

Majitel odvádí své koně domů v doprovodu fenky Ciry

Parta kolem koní jako rodina

S péčí a starostmi o koně jejich majiteli pomáhají mladí lidé ze sídliště. Někteří přicházejí nepravidelně. Je tu ale pětičlenná skupina přátel ve věku 15–26 let. Chodí pomáhat denně nebo několikrát týdně. Chovatel je učí starat se o koně a rozumět jim.

Třeba pro ně připravují krmení nebo je společně vodí na pastvu. Nejstarší pomocníci mají možnost koně vzít do přírody a projet se. A proč se Pavel Rada obklopil mladými lidmi ze sídliště? Přál si prý mít velkou rodinu a to se mu nesplnilo. Parta kolem koní mu to trochu nahrazuje. Někteří v ní i vyrůstali.


Autor dokumentu: Jan Zitka
Dramaturgie a režie: Lenka svobodová
Mistr zvuku: Roman Dlesk

„Já jsem tu od osmi let. Hodně lidí tenkrát říkalo, že mě to omrzí,“ směje se 26letá Míša. I 21letá Petra se stala součástí party jako dítě školou povinné. A podobně 18letá Erika. „Pro mě je spíš jako táta než jako majitel koní,“ dodává Míša na adresu Pavla Rady.

Míša a Petra s koňmi na sídlišti Na Beránku
autor: Jan Zítka
Spustit audio