Růžička

Růžička patří mezi nejčastější česká příjmení, dnes jej nosí 19 620 osob. Vzniklo jako zdrobnělina apelativa růže. Možnou motivací mohlo být např. domovní znamení, růžový keř u domu, ale třeba také časté červenání se. V ČR leží i několik obcí s „růžovým“ názvem, i z těchto místních jmen mohlo být pojmenování Růžička odvozeno. Znáte i šlechtický rod pánů z Růže neboli Rožmberků.

Použitá literatura:
D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 1983, s. 199; V. Mates, Jména tajemství zbavená 1, Praha 2002, s. 211–2; J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 177, 198

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.