Rostlina se umí bránit. Dobytku zhořkne, housenka ji nestráví, vysvětluje biochemik Jan Rezek
Rostliny si mezi sebou povídají. Mluví i s mikroorganismy, s živočichy a ovlivňují klima, říká Jan Rezek, biochemik z Akademie věd. Zkoumá těkavé látky rostlin, které se uvolňují do vzduchu. Jsou to v podstatě vůně. Zapojil se i do projektu, kde se vědci a vědkyně pokouší vyrobit pět starověkých parfémů. Myrhu, která je součástí dvou z nich, si přinesl i do studia.
V chemické laboratoři je důležitý čich. A o ten Jan Rezek během studia přišel, když měl úraz mozku. „Doktoři mi říkali, že se čich nevrátí. Ale já zjistil, že ve chvíli, kdy si čichnu ke čpavku, tak nějaký impulz do mozku jde. Nakonec jsem udělal olejový extrakt z hřebíčku, ten jsem si dal pod nos a občas si čichnul čpavku. Postupně jsem se znovu naučil čichat jako chromatograf. Jednotlivé vůně jsem si skládal dohromady. Například z exkrementů jsem cítil třeba šunku nebo bylinku.“
Rostliny se mohou na stres připravit předem
Vonící posekaná tráva je vlastně volání o pomoc, říká Jan Rezek. „Stejně tak, když ji ohryzává housenka. Spustí se chemická a biologická obrana rostlin. Například býložravcům může zhořknout, housenka ji sice sní, ale nestráví, a to znamená, že se nevylíhne motýl.“
A jaký má výzkum přínos pro člověka? „Pokud se nám podaří rozklíčovat komunikaci rostlin, zjistíme, že jsou schopné si předávat informace a připravovat se na stresové podmínky. Zasolení půdy, horko, sucho. Když meteorologové řeknou, že čtrnáct dní nezaprší, my dokážeme poskládat směs vonných látek, a foukat ji nad polem, rostliny se tak mohou připravit na stres předem. Modifikují svůj metabolismus.“
Související
-
Mikrobiolog Jan Konvalinka a zpěvák Dan Bárta v Lenošce Iva Šmoldase
Biochemika a ředitele Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR prof. Jana Konvalinku a zpěváka a studovaného ekologa Dana Bártu spojuje příchylnost k drobným tvorečkům.
-
Předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová: I biochemici jsou normální lidé
I biochemici jsou normální lidé, vzkazuje předsedkyně Akademie věd, prof. Eva Zažímalová. Které objevy přivítala s pocitem, že dokážou zásadně měnit naše životy k lepšímu?
-
Obavy z manipulace genomem? „Objevům se dá těžko zabránit,“ myslí si biochemik Václav Pačes
„Vědcům lze těžko zabránit, aby se pídili po pravdě,“ odpovídá vědec v Blízkých setkáních na otázku do jaké míry věda má či nemá zasahovat do zákonů přírody.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.