Robotické operace šetří čas i další výdaje. Úřady to ale nechtějí slyšet, říká světoznámý cévní chirurg

15. září 2017

Udělat 400 robotických operací cév je velký, dokonce světový unikát. Podařilo se to Nemocnici Na Homolce, lékařům Cévní chirurgie. Jak taková operace vypadá a proč se tak málo využívá?

Šéfem na Homolce je cévní chirurg Petr Štádler. Jezdí učit lékaře celého světa. „Robotiku využívá hlavně urologie, gynekologie, kardiochirurgie a my, při operacích cév. Stojí sice trochu na okraji, přesto se nám docela daří. 400 operací je unikát.“ Proč stojí robotická operace ale pořád na okraji?

Rekonvalescence se zkrátí až 6x

„Není to levná technologie. Taky musíme před každým zákrokem žádat zdravotní pojišťovnu o souhlas.“ Robotická operace ale šetří další výdaje. Třeba za pobyt pacienta na lůžku intenzivní péče, za kratší hospitalizaci, za léky. A taky až 6x zkrátí dobu pracovní neschopnosti.

Podle Štádlera budete mít i menší bolesti a velký je i kosmetický efekt. Nemáte velkou jizvu, ale maximálně 10 kosmetických stehů. „Nejdůležitější je ale ten rychlý návrat do běžného života. Měl jsem pacienta, který už po třech týdnech po operaci seděl v kamionu do Španělska.“

Úřady neslyší

Na tyhle argumenty ale úřady neslyší. „Namítají, že mluvím o dvou balících peněz, které nejsou nijak propojeny. Sociálním a zdravotním. To je samozřejmě špatně, pořád to jsou peníze vybrané do jednoho rozpočtu.“ Bude ještě trvat, než se zlomí mýtus, že robotické operace vyjdou draho.

Petr Štádler

Robotická operace navíc šetří i čas. „Když šijete napojení na velké tepny, které jsou životně důležité, můžete mít aortu zasvorkovanou maximálně dvě hodiny. S robotem jsme hluboce pod tyto limity.“ Celá operace pak trvá od dvou do čtyř hodin. Jak si ale takovou operaci robotem vůbec představit?

Sedíte a pohybujete čelem

„Sedíte u konzole ve tvaru lyžařských brýlí a opíráte se o ní čelem. Senzor reaguje na dotek, takže když čelo zvednete, stojí. To kvůli bezpečnosti, abyste náhodou neudělali nějaký nechtěný samovolný pohyb.“ Robotika umožňuje opravdu dokonalý obraz operované krajiny.

Robotická ramena

„V 3D vidíme místa, do kterých se jinak špatně dostává a hlavně detaily. Při běžné operaci koukáte do břicha tak z půl metru, tady mohu šít opravdu detailně a precizně. Technika taky eliminuje třes ruky, který má opravdu každý chirurg.“

Co naopak ze začátku nesl velmi těžce, je ztráta hmatu a citu. Ten ale kompenzujete zrakem. „Občas mám při šití, když dotahuji vlákno, pocit, jako kdybych to dělal sám a ne robotická ruka. Je to samozřejmě pouze pocit, který si vytvořil můj mozek úplně sám,“ dodává Petr Štádler.

autoři: lup , Jiří Holoubek
Spustit audio