Říkali mu Básník hrůzy. Stanislav Motl pátrá po autorovi, který inspiroval Máchu i Váchala
Inspiroval Karla Hynka Máchu. Později třeba také autora Krvavého románu Josefa Váchala. Jmenoval se Christian Heinrich Spiess. Poslouchejte do pondělí 9. prosince 2019.
Žil ve druhé polovině 18. století. A je mimo jiné považován za předchůdce dnešních hororů. Ve své době byly jeho knihy skutečnými bestsellery. I když z mnohých vystupovalo hlavně čiré zlo a hemžilo se to tu zlými duchy, kostlivci, násilníky, vrahy, sebevrahy.
V knihách autora, který teprve nedávno vyšel ze zapomnění, je toho ale daleko víc. Především tu prostupuje odvěký zápas Dobra a Zla. A také autorův neobyčejný, až mystický osobní příběh.
V pořadu se čte ze sborníku Znovu objevená Šumava od Václava Maindla a z České divadelní encyklopedie. V záběrech hovoří Ing. Martin Kříž.
Související
-
1116. schůzka: Prostibolo duše
Dnes tu jsme proto, abychom propadli. Popřípadě upadli. Eventuálně se rozpadli.
-
1030. schůzka: Svou violu jsem naladil co možno nejhlouběji
Během dnešní schůzky s naší minulostí se budeme zabývat osobou, která řadu let, ba desetiletí stála jaksi na pokraji velké české poezie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.